به‌تازگی ماجرای پخش سریال سقوط از فیلیمو واکنش تند ساترا و صدا‌و‌سیما را به‌دنبال داشت. رئیس سازمان صدا‌و‌سیما در نامه‌ای به رئیس‌جمهور درخواست فیلتر‌شدن این پلتفرم را کرد و ساترا هم در اطلاعیه‌ای خواستار اقدام قانونی و برخورد قضایی با فیلیمو شد.
در‌مقابل انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین هم نامه‌ی سرگشاده‌ای به پیمان جبلی نوشتند و رویه صدا‌و‌سیما را تأسف‌برانگیز دانستند که در محضر مسئولان از تعامل می‌گوید؛ اما در خفا پیگیر محدودیت و تعطیلی است.
دراین‌میان، خود ساترا معتقد است به‌دنبال محدودیت و تعطیلی نیست و قائم‌مقام این سازمان در گفت‌وگو با ایرنا بر نقش ساترا در تنظیمگری و حمایت از پلتفرم‌های نمایش خانگی تاکید کرد و گفت: «در مقاطع مختلف، به پلتفرم‌ها محتوای تولیدی از‌طریق صدا‌و‌سیما و مجوز داده می‌شود که می‌توانند کمک رسانه ملی باشند و در این زمینه مشکلی نداریم. مسائل ریز و حواشی‌ای که ایجاد می‌شود، با تعامل و درایت و اجرای صحیح قوانین حل می‌شود.»
به‌گفته او، تصمیماتی که درباره صدور مجوز و نظارت بر محتوای فضای مجازی در پلتفرم‌های نمایش خانگی گرفته شده، مربوط به سه چهار سال قبل بودند: «این از مأموریت‌ها و وظایف انحصاری صدا‌و‌سیماست که تشکیلاتی به نام ساترا ایجاد کرده است.»
قائمی‌نسب تأکید کرد که کسی نمی‌تواند بگوید پلتفرم‌ها محدود نخواهند شد: «تا زمانی‌که این‌ها در چهارچوب قوانین و مقررات موضوعه کشور حرکت کنند و بر‌اساس آن، نظارت نهادهای بالادستی را بپذیرند، هیچ‌وقت نه‌تنها تعطیل نمی‌شوند؛ بلکه به این پلتفرم‌ها کمک و از آن‌ها حمایت هم می‌شود.»
به‌گفته او، اگر هم پلتفرمی بخواهد تخلف خود را استمرار دهد، بر‌اساس قوانین با آن برخورد می‌شود: «بنای ساترا و رسانه ملی بر این نیست که پتلفرمی را محدود یا تعطیل کند؛ مگر اینکه آن پلتفرم نخواهد همکاری کند و در چهارچوب قوانین و مقررات مصوب و اسناد بالادستی فعالیت نکند. باید بپذیریم هر‌کسی که در کشور فعالیت می‌کند، باید در یک چهارچوبی باشد و این پذیرفته شده است و هیچ فرقی هم بین پلتفرم‌ها نیست.»
نهادهای بالادستی خود ساترا و صدا‌و‌سیما هستند؛ اما بسیاری معتقدند وجود ساترا از‌نظر قانونی محل سؤال و ابهام است. در‌این‌میان، ۱۱ بهمن خبر توافق میان ساترا و دادستانی کل کشور در جام‌جم منتشر شد که براساس آن، هیچ اثری نباید بدون مجوز از ساترا در پلتفرم‌های نمایش خانگی پخش شود.
همچنین، دادستانی تأکید کرده است که با قوانین و مقرراتی که معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری اعلام کرده، ساترا صلاحیت لازم را برای صدور مجوز سکوها و تولید و انتشار سریال‌های نمایش خانگی دارد. درواقع این صدا‌و‌سیماست که خود به‌عنوان تولیدکننده محتوا و ذی‌نفع از‌طریق ساترا برای بقیه‌ بازیگران حوزه نمایش خانگی قانون‌گذاری می‌کند.
خانواده ما
درخواست ناموفق بود
درخواست ناموفق بود

source

توسط digitalwebmaster