در اواخر ماه ژانویه ۱۹۸۶ میلادی شاتل فضایی چلنجر که در ماموریت اس‌تی‌اس۵۱ راهی فضا بود ۷۳ ثانیه بعد از پرتاب منفجر شد و منجر به مرگ هفت خدمه این فضاپیما گردید. یکی از سرنشینان این فضاپیما کریستا مک اولیف، معلم مدرسه و زنی بود که اولین فضانورد غیرنظامی این کشور لقب گرفته بود.
سایر فضانوردان چلنجر شامل فرانسيس اسكوبي، مايكل اسميت، جوديت رسنيك، رونالد مك ناير، اليسون اونيزوكا و گريگوري جارويس می‌شدند که همگی در این حادثه که بزرگترين فاجعه فضايي آمريكا تا آن زمان بود جان خود را از دست دادند. فضاپیمای چلنجر قبل از این حادثه ۹ ماموریت موفقیت‌آمیز داشت و انفجار آن یک اتفاق کاملا غیرمنتظره بود.
هیات بررسی این حادثه دلیل آن را اختلال در بوستر یکی از موتورهایی چلنجر اعلام کرد.کابین شاتل چلنجر پس از انفجار با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت در آب های اقیانوس اطلس سرنگون و از هم متلاشی شد. جزییات تکان‌­دهنده دیگری نیز از بررسی‌ها بدست آمد و مشخص شد که تصمیم ناسا برای پرتاب چلنجر غیرمسئولانه بوده‌ ­است.
ظاهرا شب قبل از پرتاب، یکی از کارکنان شرکت Thiokol به نام راجز بویسجولی در جلسه‌­ای که با مدیران ناسا داشت، به آن‌ها هشدار می‌دهد که به‌­علت سردی هوا پرتاب را لغو کنند، زیرا در هوای سرد احتمال این وجود داشت که واشرهای پلاستیکی نتوانند اتصال تقویت‌کننده­‌های موشک سوخت جامد را آب­‌بندی کنند. مدیران ناسا که در آن زمان چندین بار پرتاب را به تاخیر انداخته بودند، با این ایده مخالفت کردند.
یکی از دلایلی که مدیران ناسا آوردند این بود که چلنجر باید در ۱۵ می، کاوشگر اولیس را به مدار می‌برد. چنانچه ماموریت چلنجر به تأخیر می‌افتاد، پرواز بعدی نیز دچار تأخیر می‌شد و اولیس نمی‌توانست طبق برنامه و زمان تنظیم‌شده راهی مأموریت خود شود. بنابراین علیرغم دمای منفی شش درجه در شب قبل مأموریت، چلنجر باید حتماً پرتاب می‌شد.
این فاجعه منجر به یک وقفه ۳۲ ماهه در برنامه شاتل فضایی شد؛ زیرا ناسا در تلاش برای طراحی مجدد فضاپیما بود تا از وقوع تراژدی دیگری جلوگیری کند.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster