مطالعه اخیر دانشمندان نشان می دهد هسته زمین دیگر در حالت چرخش قرار ندارد و احتمالا در آینده حرکت آن معکوس خواهد شد. به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، زمین دارای هسته داخلی و خارجی است. هسته داخلی بصورت جامد و ۵۰۰۰ هزار کیلومتر است که در زیر پوسته قرار دارد. هزینه بیرونی […]
مطالعه اخیر دانشمندان نشان می دهد هسته زمین دیگر در حالت چرخش قرار ندارد و احتمالا در آینده حرکت آن معکوس خواهد شد.
به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، زمین دارای هسته داخلی و خارجی است. هسته داخلی بصورت جامد و ۵۰۰۰ هزار کیلومتر است که در زیر پوسته قرار دارد. هزینه بیرونی نیز بصورت مایع و در بین گوشته جامد قرار گرفته است. به همین دلیل هسته داخلی می تواند برخلاف چرخش زمین بطور مستقل چرخش داشته باشد.
هسته داخلی زمین جرمی برابر یک سوم زمین دارد و تقریبا به اندازه مریخ است. جنس آن نیز از آهن و نیکل است و شعاع آن به ۳۵۰۰ کیلومتر می رسد.
یی یانگ، دانشمند دانشگاه پکن و شیادونگ سانگ، استاد این دانشگاه در مطالعه ای امواج ایجاد شده در اثر زمین لرزه از سال ۱۹۶۰ را که در هسته زمین بوجود امدند مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه با هدف شناسایی سرعت حرکت هسته داخلی زمین انجام شد. به گفته دانشمندان وجود تفاوت بین رکورد های زمین لرزه از سال ۲۰۰۹ تاکنون نشان می دهد چرخش هسته داخلی زمین متوقف شده است.
محققان در یادداشت خود در مورد این مطالعه گفته اند: مشاهدات شگفت انگیز ما نشان می دهد چرخش داخلی زمین بطور کامل متوقف شده و در حال تجربه یک روند بازگشتی است. تغییرات واضحی در مطالعه داده های بین دهه ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ وجود دارد. اما این تغییرات در بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ دیده نمی شود.
هدایت چرخش داخلی زمین در اثر میدان مغناطیسی هسته بیرونی انجام میگیرد. تعادل آن نیز در اثر گرانش گوشته ایجاد میشود. درک چگونگی چرخیدن هسته داخلی می تواند ارتباط لایه ها در فرآیندهای عمیق را مشخص کند.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster