فیزیکدانان با شلیک پرتو لیزر در راهرو دانشگاه رکورد مربوط به هدایت پرتوهای نور در کانال هوا را جابجا کردند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان هدایت نوری یا همان هدایت نور با کمک هوا را مورد بررسی قرار دادند.این ویژگی می تواند در لیزرهای دوربرد بکار رود. پیش از این محققان […]
فیزیکدانان با شلیک پرتو لیزر در راهرو دانشگاه رکورد مربوط به هدایت پرتوهای نور در کانال هوا را جابجا کردند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان هدایت نوری یا همان هدایت نور با کمک هوا را مورد بررسی قرار دادند.این ویژگی می تواند در لیزرهای دوربرد بکار رود.
پیش از این محققان این آزمایش را در فاصله حدود یک متر انجام داده بودند. اما در آن زمان امکان گسترش فاصله وجود نداشت. زیرا محیط آزمایشگاه کوچک و امکان جابجایی لیزر پرقدرت وجود نداشت.
آنها برای آزمایش جدید خود با حفر دیوار یک راهروی ۵۰ متری را پیدا کردند و لیزر را در این راهرو پرتاب کردند. پروفسور هاوارد میلچبرگ، فیزیکدان دانشگاه مریلند می گوید: با افزایش مقیاس این آزمایش تا ۵۰ مجبوریم تا در فیزیک بنیادی مربوط به موج برهای هوایی تغییر دیدگاه دهیم. از طرفی ارسال یک لیزر پرقدرت به درون سالن ۵۰ متری از نظر ایمنی نیز با مشکلاتی همراه است.
این آزمایش در شب و با مسدود کردن راهرو مورد نظر انجام گرفت. محققان در این آزمایش متوجه شدند در روش جدید امکان حفظ ۲۰ درصد از نوری که در حالت عادی در هوا پخش میشود، وجود دارد. بنظر آنها با توسعه آزمایش ها می توان لیزر را به روشی کارآمد تر هدایت کرد. این محققان قصد دارند در آینده هدایت لیزری را به فراتر از یک کیلومتر برسانند.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster