مهندسی سلاح ها و سیستم های دفاعی نسل جدید، علمی است که حول محور سرعت ساخته شده است. در سال ۲۰۱۸، روسیه خبرساز شد وقتی ولادیمیر پوتین در ویدیویی شبیه سازی شده که نشان می دد موشک هایپرسونیک این کشور سواحل فلوریدا را هدف قرار می دهد از موشک Kh-47M2 Kinzhal رونمایی کرد. اگر چه این ویدیو به اندازه ویدیو رونمایی آیفون های جدید باشکوه و پرزرق و برق نبود اما پیام آن کاملاً واضح بود: دوره سلاح های هایپرسونیک یا مافوق صوت فرا رسیده است.
چیزی که این سلاح ها را چنین مرگبار می سازد این است که طوری طراحی شده اند که توان مقابله را از سیستم های دفاع هوایی مدرن می گیرند و این تهدید مافوق صوت از زمان رونمایی از کینژال در پنج سال پیش همچنان رو به افزایش است. وقتی پای رقابت تسلیحاتی در زمینه موشک های هایپرسونیک به میان می آید، به نظر می رسد که ایالات متحده از روسیه و حتی چین عقب افتاده است. اما شاید این عقب افتادگی به این دلیل باشد که ارتش ایالات متحده به دنبال یک جایزه بزرگتر است: یک بمب افکن هایپرسونیک.
آغاز طراحی دیجیتالی بمب افکن هایپرسونیک Project Mayhem
اکنون زمان آشنایی با بمب افکن هایپرسونیک سری نیروی هوایی ایالات متحده فرا رسیده است: برنامه قابل توسعه هواپیمای چندمنظوره هایپرسونیک جاسوسی، نظارت و گردآوری اطلاعات و تهاجمی که به اختصار Project Mayhem نامیده می شود. این بمب افکن قدرتمند برتری های متعددی روی همتایان موشکی خود دارد اما بزرگ ترین آن ها کارآیی آن است. در حالی که موشک هایی مانند نمونه های روسی  Kinzhal و Zircon و نمونه چینی Dongfeng-17 هر کدام بسیار گرانقیمت هستند (هر موشک حدود ۱۰۰ میلیون دلار)، یک هواپیمای مافوق صوت با سرعت بیش از ۵ ماخ- بر اساس گزارش ها، سرعت بمب افکن Project Mayhem بیش از ۱۰ ماخ خواهد بود- را می توان بارها و بارها استفاده کرد.
آغاز طراحی دیجیتالی بمب افکن هایپرسونیک Project Mayhem
ایده بمب افکن مافوق صوت به دوران رقابت فضایی باز می گردد که رکوردشکنی هواپیمای North American X-15A-2 با گذشتن از رکورد ۶.۷ ماخ سرعت در سال ۱۹۶۷ را در پی داشت. پیشرفت های بعدی در حوزه هوافضا باعث خلق ماشین های پرنده حیرت انگیزی مانند SR-71 سوپرسونیک شد. به احتمال فراوان، بمب افکن Project Mayhem از یک سیستم پیشرانه چند سیکلی استفاده کرده، یک موتور جت را برای رسیدن به سرعت ۳ ماخ به کار گرفته و سپس برای رسیدن به سرعت های مافوق صوت به سراغ یک اسکرمجت هواتنفسی خواهد رفت.
آغاز طراحی دیجیتالی بمب افکن هایپرسونیک Project Mayhem
اما طراحی یک هواپیمای هایپرسونیک با قابلیت استفاده چندباره در چنین سرعت بالایی با محدودیت های جدی همراه است. در سرعت ۵ ماخ و فراتر از آن، همه چیز به شدت داغ می شود، اتفاقی که در اثر اصطکاک و مقاومت هوا رخ می دهد، از این رو هر هواپیمایی که قصد دارد به این سرعت برسد و زنده بماند باید از مواد پیشرفته ای در بدنه اش استفاده شود که هنوز اختراع نشده اند. همچنین قدرت مانور در چنین سرعت هایی خود یک معضل مهندسی بزرگ است و اینکه ترکیب یک موتور جت متعارف با یک اسکرمجت هرگز موفقیت آمیز نبوده است.
آغاز طراحی دیجیتالی بمب افکن هایپرسونیک Project Mayhem
به خاطر این محیط عملیاتی منحصربفرد و ضرورت طراحی حساس به دقت بالا، Project Mayhem به سراغ مهندسی مدل-پایه (MBE) رفته تا همه سیستم های روی این هواپیمای تئوریک را به شکل دیجیتالی طراحی کند. فرانک سرنا، مدیر ارشد سیستم های استراتژیک نیروی هوایی در Draper در این باره گفته است: «عنصر کلیدی توسعه هایپرسونیک ها اجرای مهندسی مدل-پایه به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای ارزیابی طرح های مفهومی قبل از شروع به ساخت نمونه اولیه است». کمپانی Draper که در طراحی سیستم های هدایت فضاپیمای آپولو شرکت داشته، دهه هاست که روی سیستم های هایپرسونیک کار می کند. روز چهارشنبه گذشته، Draper اعلام کرد که در همکاری با کمپانی مهندسی Leidos، قراردادی به ارزش ۳۳۴ میلیون دلار را با نیروی هوایی ایالات متحده به منظور شروع کار روی طراحی دیجیتالی بمب افکن مافوق صوت سری این کشور منعقد کرده است. Project Mayhem به احتمال فراوان شامل شبیه سازی بسیار دقیق شرایط دشوار پرواز مافوق صوت در مقابله با گرما و سرعت است که با عنوان پرواز هایپرسونیک شناخته می شود. رویایی یک هواپیمای هایپرسونیک در زرادخانه نیروی هوایی ایالات متحده از آن رویاهایی است که تاریخچه آن به دهه ها قبل باز می گردد و اکنون به نظر می رسد که مهندسان و دانشمندان سخت در تلاشند تا این رویا را به واقعیت بدل کنند.

ورود
چرا اونا باید هر روز صلاحشون بروز بشه نمیدونم
هایپرسونیک؛ غافلگیری موشکی ایران برای غرب
ایران به مجموعه تسلیحات مهم و طیف گسترده‌ای از موشک‌های بالستیک و پهپادهای متمایزی دست یافت که کارایی آن ابتدا در مانورهای آزمایشی و آموزشی و بعداً در برخی نبردها خود را نشان داد؛ به عنوان نمونه و برای مثالی حاضر، موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که اخیراً در برخی از رویارویی‌های محدود علیه آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس یا به اذعان غربی‌ها در اوکراین به کار گرفته شدند. این کشور (ایران) خود را به عنوان بازیگری با قابلیت‌های نظامی چشمگیر در سطح جهانی معرفی کرد، در حالی که دشمنانش در منطقه یا غرب هرگز آن را هضم نکرده بودند.
حالا و در زمانی که این دشمنان برای یافتن راهی، وسیله یا مانوری تلاش می‌کردند تا این توانایی‌ها را از ایران سلب کنند و یا حداقل پتانسیل و نفوذ نظامی و راهبردی آن را در عرصه منطقه و گسترش آن به سطح بین‌المللی محدود کنند، ایران صاعقه‌ای جدید بر پیکر دشمنان خود وارد کرد؛ آن هم با رونمایی از موشکی فرا صوت که تمام مشخصات و مزیت‌های موشک‌های در دست کشورهای بزرگ از این نوع موشک را دارد، موشکی که خود غربی‌ها هم برای داشتن بیشترین تعداد آن و مدل‌های مختلفش با یکدیگر رقابت می‌کنند!
مثل اینکه زیاد اخبار ایران نگاه میکنی
از دور دستی هم در کپی کاری و گنده….ی دارند
ولی زورشان به دلار نمیرسد که مهارش کنند، برای خودش میتازد . خخخ
۱۴۰۱ © تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

source

توسط digitalwebmaster