ناسا طرح مفهومی پیشران هسته ای جدیدی را ارائه کرده که میتواند تنها در ۴۵ روز فضانوردان را به مریخ برساند. بدین ترتیب آنها شش ماه سریعتر نسبت به قبل با کمک فناوری های فعلی به مریخ می رسند. به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آژانس فضایی آمریکا یک پیشرانه هسته ای جدید […]
ناسا طرح مفهومی پیشران هسته ای جدیدی را ارائه کرده که میتواند تنها در ۴۵ روز فضانوردان را به مریخ برساند. بدین ترتیب آنها شش ماه سریعتر نسبت به قبل با کمک فناوری های فعلی به مریخ می رسند.
به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آژانس فضایی آمریکا یک پیشرانه هسته ای جدید را انتخاب کرده که بخشی از برنامه توسعه فاز اول محسوب می شود. این پیشرانه حرارتی و هسته ای الکتریکی شامل سیستم پیشرانش هسته‌ای دو وجهی است.
پروفسور رایان گاسلینگ طراح این پیشران از دانشگاه فلوریدا می گوید با استفاده از این فناوری می توان سفر مریخ تنها به ۴۵ روز کاهش داد. این طرح پیشنهادی از بین ۱۴ مورد مفاهیم پیشرفته نوآورانه برای توسعه انتخاب شد که حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ دلار نیز بابت تحقیق و توسعه آن هزینه شد.
شرکت سازنده این پیشرانش از دو عامل مهم در آن استفاده کرده است یکی از آنها پیشران هسته ای حرارتی است که شامل یک راکتور هسته ای برای گرم کردن هیدروژن مایع خواهد بود تا آن را به پلاسما تبدیل کند و سپس با کمک یک نازل از آن برای تولید رانش استفاده شود.
دومین پیشران هسته ای الکتریکی است که در آن یک راکتور هسته ای باید انرژی یک رانشگر اثر حال را تامین کند. بدین ترتیب یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می شود که با یونیزه کردن گاز نجیب و شتاب دادن به آن نیروی رانشی ایجاد میکند.
با کمک این فناوری می توان سفر مریخ را به شدت کاهش داد. در حال حاضر با استفاده از فناوری های موجود این سفر می تواند بین ۶ تا ۹ ماه طول بکشد. بدین ترتیب کاهش زمان آن به ۴۵ روز امکان انجام ماموریت های مریخی را به جای چند سال به چند ماه می رساند.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster