دانشمندان بلژیکی می‌گویند در زمان کاوش در جنوبگان یک شهاب سنگ بزرگ ۷.۷ کیلوگرمی کشف کرده اند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان بلژیکی در شرایط نامناسب صحرای یخی جنوبگان در حال کاوش با ۵ شهاب سنگ جدید و یک سنگ فضایی بزرگ به وزن ۷۷ کیلوگرم برخورد کردند. به گفته دانشمندان […]
دانشمندان بلژیکی می‌گویند در زمان کاوش در جنوبگان یک شهاب سنگ بزرگ ۷.۷ کیلوگرمی کشف کرده اند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان بلژیکی در شرایط نامناسب صحرای یخی جنوبگان در حال کاوش با ۵ شهاب سنگ جدید و یک سنگ فضایی بزرگ به وزن ۷۷ کیلوگرم برخورد کردند.
به گفته دانشمندان از مجموع ۴۵ هزار شهاب سنگ کشف شده تاکنون تنها صد شهاب سنگ به این اندازه بوده اند. والدز یکی از محققان حاضر در این مطالعه می گوید اندازه شهاب سنگ ها چندان مهم نیست و در برخی موارد حتی ریز شهاب سنگهای کوچک نیز میتوانند از نظر علمی ارزشمند تر باشند. اما کشف سنگی به این بزرگی می‌تواند برای محققان هیجان انگیز باشد. این گروه از محققان نخستین گروهی هستند که با استفاده از تصاویر ماهواره ای مکان های جدید و بالقوه را نقشه برداری کرده و کاوش کرده‌اند.
به دلیل وجود اقلیم خشک در جنوبگان میزان هوازدگی شهاب سنگ ها کاهش می یابد. از طرفی این سنگ های فضایی با رنگ سیاه در مناظر سفید برفی راحت تر پیدا میشوند. شهاب سنگ هایی که در یخ فرو رفته اند نیز به راحتی کشف خواهند شد. زیرا در اثر حرکت یخچال های طبیعی این شهاب سنگ ها که در یخ فرو رفته اند مجدداً قابل مشاهده می‌شوند. اگرچه این شهاب سنگ کشف شده اندازه بزرگی دارد اما نسبت به بزرگترین سنگ فضایی در سطح زمین با وزن ۶۰ هزار کیلوگرم بسیار فاصله دارد. رکورد سنگین ترین شهاب سنگ متعلق به یک شهاب سنگ به نام هوبا از نامبیا است که حدوداً ۷۷۶۵ برابر بزرگتر و سنگین تر از شهاب سنگ کنونی جنوبگان است.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster