دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
باستان‌شناسان مصری برای اولین بار موفق به کشف پاپیروسی با اندازه 16 متری شده‌اند که حاوی متونی از کتاب مردگان است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
باستان‌شناسانی که مشغول کار در منطقه سقاره در مصر بودند، برای نخستین‌بار در یک قرن اخیر، یک پاپیروس (کاغذ حصیری) 16 متری را کشف کرده‌اند. این کاغذ حاوی متونی از «کتاب مردگان» است که ظاهراً برای کمک به مردگان برای رفتن به زندگی پس از مرگ استفاده می‌شده است.
پژوهشگرانی که این پاپیروس کهن را کشف کرده‌اند، ابتدا تصور می‌کردند طول آن 9 متر باشد، اما زمانی که این کاغذ را به‌طور کامل بازیابی و ترجمه کردند، مشخص شد که اندازه واقعی آن 16 متر بوده است. این نخستین پاپیروسی است که توسط خود مصری‌ها کشف شده و به‌همین خاطر برای اولین‌بار نام مصری «پاپیروس وزیری» را دریافت کرده است.
این پاپیروس در یکی از 250 تابوت سایت تاریخی سقاره کشف شده و مشتمل بر متونی از کتاب مردگان مصریان است. قدمت این کتاب که دربرگیرنده آیین خاک‌سپاری اهالی مصر باستان است، به 50 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. (نکته: تصویر ابتدای مطلب تزئینی است.)
«مصطفی وزیری»، دبیرکل شورای عالی عتیقه‌جات مصر می‌گوید این پاپیروس در افتتاحیه موزه بزرگ مصر به‌نمایش درخواهد آمد. متون این برگه درحال‌حاضر درحال طی‌کردن مراحل مختلف ترجمه تا رسیدن به زبان عربی است.
کشف پایپروس وزیری می‌تواند اطلاعات جدیدی را درباره عقاید مصریان باستان درباره ورود به جهان پس از مرگ ارائه کند. از جمله رسوم اهالی این کشور این بود که مردگان خود را به‌همراه وسایل مختلفی از جمله این دست‌نوشته‌های مصور دفن کنند.
خبر کشف این پاپیروس در خلال مراسم روز باستان‌شناسی در مصر اعلام شد. وزارت گردشگری و عتیقه‌جات این کشور هر ساله روز گردشگری را در تاریخ 14 ژانویه جشن می‌گیرد. سایت تاریخی سقاره که این کاغذ 16 متری در آن کشف شده است، در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و خانه چندین سازه هرمی و سایت‌های دفن حیوانات است. باستان‌شناسان تاکنون اکتشافات زیادی در این سایت تاریخی داشته‌اند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster