دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان با استفاده از پنل‌های خورشیدی شفاف موفق شدند سرعت رشد گوجه فرنگی را افزایش دهند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
محققان با استفاده از پنل‌های خورشیدی شفاف موفق شدند سرعت رشد گوجه فرنگی را افزایش دهند. این راهکار می‌تواند به فازایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی کمک کند.
محققان دانشگاه فناوری میشیگان در ادامه مطالعاتی که از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده‌اند، اکنون به راهکار جدیدی برای افزایش کارایی زمین‌های کشاورزی دست یافته‌اند. در روش پیشنهادی آنها با استفاده از پنل‌های خورشیدی شفاف و قرار دادن گیاهان در طول موج مادون قرمز می‌تواند فرآیند رشد را تسریع بخشید.
در راهکار پیشنهادی محققان، فرآیند رشد محصولات کشاورزی زیر پنل خورشیدی شفاف و در طول موج‌های مادون قرمز افزایش پیدا می‌کند و همین مسأله باعث می‌شود به شکل موثرتری از زمین‌های کشاورزی استفاده شود. با این رویکرد کشاورزان می‌توانند محصولات بیشتری را در زمین‌های کشاورزی خود کشت کنند و سریع‌تر محصولات را برداشت کنند.
محققان دانشگاه فناوری میشیگان در سال ۲۰۱۵ به این نتیجه رسیدند که سایه می‌تواند مصرف آب را تا ۲۹ درصد در برخی گیاهان کاهش دهد. اکنون و در ادامه همین محققان به دستاوردهای بیشتری در این زمینه دست پیدا کرده‌اند. در مطالعه جدید، «مجدی ابونجم»، دانشیار دپارتمان منابع زمین، هوا و آب دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید با تقسیم طیف نور، محصولات کشاورزی می‌توانند با همان مقدار دی اکسید کربن، آب کمتری دریافت کنند.
محققان این ایده را با پرورش گوجه فرنگی در زیر فیلترهای آبی و قرمز مورد بررسی قرار دادند. این فیلترهای نوری توانستند فرآیند رشد گوجه فرنگی را سرعت ببخشند.
محققان پیشنهاد می‌دهند که کشاورزان می‌توانند با پنل‌های خورشیدی شفاف، نور آبی را جذب کرده و به نور مادون قرمز اجازه عبور بدهند. دانشیار دانشگاه پادووا در ایتالیا و یکی از نویسندگان مقاله مربوط به این مطالعه می‌گوید سلول‌های خورشیدی آلی نیمه شفاف و مبتنی بر کربن می‌توانند چنین کاری را به خوبی به انجام برسانند.
نتایج این تحقیق می‌تواند برای کشاورزان امیدوار کننده باشد. این مطالعه هنوز به نقطه پایانی نرسیده است و همچنان ادامه دارد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster