دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
دانشمندان با انجام تاریخ‌گذاری کربنی، متوجه شده‌اند که این سنگ‌نوشته به زمانی بین سال اول تا 250 پس از میلاد مربوط می‌شود.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
باستان‌شناسان نروژی موفق شده‌اند قدیمی‌ترین سنگ‌نوشته یا کتیبه رونی (Runestone) جهان را پیدا کنند. گفته می‌شود که این سنگ‌نوشته تقریباً 2000 سال پیش نوشته شده که بااین‌وجود، از قدیمی‌ترین کشف قبلی در این زمینه هم چندین قرن قدیمی‌ترین است.
سنگ قهوه‌ای مربعی به ابعاد حدود 30 در 30 سانتی‌متر، در اواخر سال 2021، توسط باستان‌شناسان در حفاری‌های یک گورستان باستانی در شهر Tyrifjorden واقع در شمال غربی اسلو، پایتخت نروژ کشف شد. به گفته موزه تاریخ فرهنگی اسلو، تاریخ‌گذاری کربنی استخوان‌ها و چوب‌هایی که در قبر کنار سنگ رونی پیدا شده‌اند، قدمتی بین سال اول تا 250 پس از میلاد را ادعا کرده است.
به گفته موزه اسلو، این کشف می‌تواند به زمان عیسی مسیح مربوط باشد و برای دانشمندانی که به‌دنبال مطالعه الفبای رونی باستانی، کتیبه‌ها و تاریخچه آن‌ها هستند، می‌تواند بسیار مفید باشد. «کریستل زیلمر»، متخصص رونی به خبرگزاری نروژی NTB می‌گوید:
«ما فکر می‌کردیم که اولین موردها در نروژ و سوئد در سال‌های 300 یا 400 پیدا شوند، اما معلوم شد که برخی از سنگ‌های رونی حتی می‌توانند قدیمی‌تر از چیزی باشند که فکر می‌کردیم. این یک کشف منحصربه‌فرد است.»
Runestone، سنگی بلندشده از زمین است که معمولاً در قبر‌ها و به‌ویژه در دوران واکینیگ‌ها ساخته می‌شده و روی آن با خط رونی، قدیمی‌ترین الفبای شناخته‌شده در اسکاندیناوی حروفی نوشته شده است.
بااین‌حال، هنوز اطلاعات دقیقی درباره منشأ و نحوه ساخت این سنگ رونی وجود ندارد. این کتیبه که روی آن توسط دانشمندان به الفبای لاتین رونویسی شده است، کلمه ناشناخته‌ «idiberug» را شامل می‌شود که احتمالاً به فردی اشاره دارد که در قبر کنار سنگ‌ دفن شده است.
موزه تاریخ فرهنگی اسلو قصد دارد از 21 ژانویه (1 بهمن‌ماه) تا 26 فوریه (6 بهمن‌ماه) این سنگ باستانی را به نمایش بگذارد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster