ناسا با استفاده از تلسکوپ هابل موفق به ثبت لحظه بلیعده شدن یک ستاره توسط یک سیاه چاله شده است. این پدیده منجر به ایجاد ابری بزرگی به وسعت منظومه شمسی ما شده و در نوع خود بی‌نظیر است.  
خوشبختانه تلسکوپ هابل در موقعیتی  قرار داشته که توانسته این پدیده را ثبت کند، در حالیکه تلسکوپ غول‌پیکر جیمز وب این فرصت را نداشته است. حالا دانشمندان امیدوار هستند که مطالعات بیشتری روی این اتفاق هیجان‌انگیز انجام دهد تا دانش خود را وسعت ببخشند. به گفته دانشمندان ناسا، لحظه بلیعده شدن ستاره مذکور در سیاه چاله منجر به ایجاد گازها و ابرهای بسیار وسیعی شده که قطر آن‌ها تقریبا نزدیک به قطر منظومه شمسی ماست. 
همانطور که می‌دانید سیاه چاله از نظر گرانشی بسیار قدرتمند هستند و هر چیزی را در اطراف خود جذب می‌ کنند. یک سیاه چاله معمولی جرمی ۱۰۰۰ برابر جرم خورشید دارد اما برخی سیاه چاله‌های بسیار بزرگتر هستند بطوریکه بزرگترین موردی که تاکنون کشف شده Pheonix A نام دارد و‌ ۱۰۰ میلیارد برابر خورشید جرم دارد. 
ستاره‌ی بلیعده شده توسط سیاه چاله مذکور AT2022dsb نام دارد و در فاصله ۳۰۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد. ستاره‌شناسان به دنبال آن هستند بدانند ترکیب شیمیایی گازها و ابرهای پراکند شده به اطراف این سیاه چاله چیست 
ناسا این پدیده را در قالب پروژه‌ای موسوم به ASAS-SN رصد کرده است و  هدف از این پروژه بررسی پدیده‌های فضایی بزرگ در کیهان است. در این پروژه بیش از بیست تلسکوپ در نقاط مختلف دنیا مشارکت دارند. 
خوشبختانه تلسکوپ ناسا دارای قابلیت رصد نور مادون قرمز است و این ویژگی می‌تواند اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار دهد. در هر حال، باید منتظر بمانیم و ببینیم که نتیجه تحقیقات ستاره‌شناسان چه چیزی را درباره سیاه چاله‌ها اثبات می‌کند.
منبع: Wccftech
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster