دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
به گفته یکی از مدیران اینتل، پردازنده‌های لونار لیک از معماری کاملاً جدید بهره می‌برند و می‌تواند تا یک روز شارژدهی به ارمغان بیاورند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
چندین نسل با معرفی پردازنده‌های لونار لیک (Lunar Lake) فاصله داریم، بااین‌حال اینتل گفته است که این پردازنده‌ها با طراحی کاملاً جدید از راه می‌رسند و لپ‌تاپ‌های فوق باریک و سبک را هدف قرار می‌دهند. انتظار می‌رود این پردازنده‌ها سال 2025 روانه بازار شوند.
یکی از مدیران اینتل تأیید کرده است که پردازنده‌های لونار لیک طراحی کاملاً جدیدی دارند و تمرکز اصلی اینتل در این پردازنده‌ها، روی لپ‌تاپ‌ها با مصرف انرژی بهینه است. بنابراین به‌نظر می‌رسد که در این نسل بیشتر با پردازنده‌های 15 واتی روبه‌رو خواهیم شد.
پردازنده‌های Lunar Lake با بلوک‌های GPU ،CPU و VPU ارتقایافته و مصرف انرژی پایین از راه می‌رسند. به گفته اینتل، محصولات مجهز به این پردازنده‌ها بدون اینکه عملکرد را قربانی کنند، تا یک روز کامل شارژدهی خواهند داشت.
این پردازنده‌ها مبتنی‌بر لیتوگرافی 18A اینتل خواهند بود و از معماری گرافیکی بهبودیافته Xe2-LPG بهره خواهند بود. سبک طراحی این پردازنده‌ها به اینتل اجازه می‌دهد که برای انتخاب بلوک‌های منطقی برای هر سیلیکون، آزادی عمل داشته باشد. تولید انبوه این پردازنده‌ها احتمالاً در نیمه دوم 2024 آغاز می‌شود و در اوایل یا اواسط 2025 از راه می‌رسند.
با توجه به اینکه شرکت‌های مختلف روی افزایش شارژدهی دستگاه‌های خود کار می‌کنند و البته پس از معرفی مک‌بوک‌های مجهز به اپل سیلیکون با شارژدهی فوق‌العاده بالا، تمرکز اینتل روی مصرف بهینه انرژی جای تعجبی ندارد. احتمالاً اینتل می‌خواهد اولترابوک‌های ویندوزی با پردازنده‌های لونار لیک مانند مک‌بوک‌های اپل بیش از 15 ساعت شارژدهی داشته باشند تا نیاز به شارژدهی مجدد در طول روز از بین برود.
اینتل از نسل دوازدهم شروع به استفاده از معماری هیبریدی در پردازنده‌هایش کرده که این موضوع به‌معنای استفاده از ترکیبی از هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف است. بنابراین تعداد هسته‌ها افزایش پیدا کرده تا جایی که در پردازنده‌های نسل سیزدهم لپ‌تاپ اینتل، نمونه‌های 24 هسته‌ای هم وجود دارند. اما در نسل‌های بعدی با طراحی دارای کاشی یا Tile روبه‌رو می‌شویم که آزادی عمل بیشتری به اینتل می‌دهند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster