بررسی یک انفجار سریع رادیویی نشان میدهد کهکشان راه شیری آنچه ما تصور می کردیم نبوده و بسیار خالی تر است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، انفجار های رادیویی سریع می‌تواند برخی رمز و راز های کیهانی را فاش کند. اکنون ستاره شناسان با مطالعه انفجار رادیویی سریع یک کهکشان نزدیک دریافتند […]
بررسی یک انفجار سریع رادیویی نشان میدهد کهکشان راه شیری آنچه ما تصور می کردیم نبوده و بسیار خالی تر است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، انفجار های رادیویی سریع می‌تواند برخی رمز و راز های کیهانی را فاش کند. اکنون ستاره شناسان با مطالعه انفجار رادیویی سریع یک کهکشان نزدیک دریافتند میزان ماده موجود در کهکشان راه شیری بسیار کمتر از تصور قبلی است. انفجار های رادیویی سریع در واقع سیگنال های رادیویی از اعماق فضا هستند که عمر آنها تنها چند میلی ثانیه است.
دانشمندان هنوز نتوانسته اند علت ایجاد این انفجارهای رادیویی سریع را کشف کنند. این انفجارها برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ رصد شد و از آن زمان تا کنون با هر بار مشاهده اطلاعاتی در مورد آنها به دست آمده است. محققان در مطالعه جدید خود روی یک انفجار رادیویی که برای اولین بار در ماه مارس ۲۰۲۲ شناسایی شد تمرکز کردند. این انفجار شناسایی شده مربوط به کهکشانی در فاصله ۱۶۳ میلیون سال نوری از زمین است. دانشمندان برای اندازه گیری میزان پراکنده شدن این سیگنال از فاصله و جهت ارسال سیگنال های رادیویی استفاده کردند. این موضوع می‌تواند ثابت کند سیگنال های رادیویی در مسیر خود از چه میزان ماده عبور کرده است.
بنابراین دانشمندان توانستند با این روش مقدار ماده موجود در اطراف کهکشان راه شیری را محاسبه کنند. این مواد شامل گاز و غبار احاطه شده در اطراف کل کهکشان ما است.
به گفته اختر شناسان در این روش مانند تابیدن نور از میان مه می توان میزان غلظت آن را فهمید. همچنین جرم CGM کهکشان راه شیری کمتر از ۱۰۰ میلیارد خورشید محاسبه شده است بدین معنی که این کهکشان خالی تر از حد انتظار است.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster