دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
برخورد ژرف یا دیپ ایمپکت، فضاپیمای ناسا بود که به منظور برخورد عمدی و هدایت‌شده با دنباله‌دار تمپل- ۱ طراحی شد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
۱۲ ژانویه ۲۰۰۵، ناسا مأموریت برخورد ژرف خود را برای برخورد با دنباله‌دار تمپل- ۱ که به‌نام 9P نیز شناخته می‌شود، آغاز کرد.
برخورد ژرف یا دیپ ایمپکت، فضاپیمای ناسا بود که به منظور برخورد عمدی و هدایت‌شده با دنباله‌دار تمپل- ۱ طراحی شد.
دیپ ایمپکت متشکل از دو فضاپیما بود. فضاپیمای اصلی به‌اندازه‌ یک میز و دومی کاوشگر کوچک‌تری بود که برای برخورد با تمپل- ۱ طراحی شده بود. این فضاپیما ۱۲ ژانویه‌ ۲۰۰۵ از منطقه‌ کیپ کاناورال با موشک دلتا- ۲ پرتاب شد و قبل از سقوط، نزدیک به شش ماه را صرف تعقیب دنباله‌دار کرد.
این مأموریت با برخورد به سطح دنباله‌دار و گرفتن عکس از دهانه برخوردی و غبار و خاکی که به فضا پرتاب می‌کرد، فضای داخلی دنباله‌دار را بررسی می‌کرد. سؤالاتی شامل: چه چیزی ترکیب هسته دنباله‌دار را می‌سازد، دهانه آن به چه عمقی از برخورد می‌رسد و منشأ دنباله‌دار در شکل‌گیری آن کجاست، قرار بود با این مأموریت به پاسخ برسند. مشاهدات برخورد و پیامدهای آن به اخترشناسان اجازه می‌داد تا به این هدف دست یابند.
ابزار طیف‌سنج کاوشگر، ذرات غبار بسیار ریز را شناسایی کرد و وجود سیلیکات‌ها، کربنات‌ها، سولفیدهای فلزی و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای را کشف کرد. یخ آب نیز در زیر پوسته سطحی تشخیص داده‌ شد.
تمپل- ۱ تنها دنباله‌داری نبود که برخورد ژرف به مطالعه آن پرداخت‌. این فضاپیما از کنار دنباله‌دار هارتلی- ۲ عبور کرد و سیگنال‌هایی از دنباله‌دار جرارد دریافت کرد. این مأموریت نتایج شگفت‌انگیزی به‌دنبال داشت و درک ما از نحوه‌ شکل‌گیری دنباله‌دارها و عملکرد آنها را تغییر داد.
برخورد ژرف بیشترین مسافت را برای شکار دنباله‌دارها طی کرد و موفق شد از دو دنباله‌دار بازدید و تصاویر زیادی به زمین ارسال کند. از مأموریت‌های دیگر این فضاپیما می‌توان به بررسی جوی سیاره‌های فراخورشیدی اشاره کرد.
تمپل- ۱ در ۳ آوریل ۱۸۶۷ توسط ویلهلم تمپل کشف شد. این دنباله‌دار در زمان کشف، هر ۵/۶۸ سال یک‌بار به حضیض نزدیک می‌شد.
تلاش‌های عکاسی در سال‌های ۱۸۹۸ و ۱۹۰۵ برای بازیابی دنباله‌دار ناموفق بود و ستاره‌شناسان حدس زدند که این دنباله‌دار متلاشی شده‌ است، در حالی که تنها مدار آن تغییر کرده بود. مدار تمپل- ۱ گه‌گاه آن را به اندازه کافی به مشتری نزدیک می‌کند و در نتیجه دوره مداری‌اش تغییر می‌کند. این دنباله‌دار اکنون هر ۵/۵ سال یک‌بار به‌دور خورشید می‌چرخد.
۸‌ اوت ‌۲۰۱۳، ارتباط ناسا با فضاپیما قطع شد و در ۱۶ سپتامبر همان سال دانشمندان تشخیص دادند راهی برای بازیابی کنترل برخورد ژرف وجود ندارد. بدین‌ترتیب، پایان مأموریت دیپ ایمپکت اعلام شد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster