محققان چینی موفق شدند در آزمایش جدید خود با کمک لیزر روشی را برای ماندن پهپاد در آسمان برای همیشه ابداع کنند. به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه نورث وسترن در چین با کمک لیزر روش جدیدی را ابداع کردند که با استفاده از آن می توان یک پهپاد را تا […]
محققان چینی موفق شدند در آزمایش جدید خود با کمک لیزر روشی را برای ماندن پهپاد در آسمان برای همیشه ابداع کنند.
به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان دانشگاه نورث وسترن در چین با کمک لیزر روش جدیدی را ابداع کردند که با استفاده از آن می توان یک پهپاد را تا ابد در آسمان نگه داشت و دیگر نیاز به فرود نداشته باشد. پرتوهای لیزر می توانند انرژی مورد نیاز برای پرواز پهپاد را تامین کنند.
طبق گزارش خبرگزاری چینی، تاکنون از لیزرهای پرقدرت تنها برای مقابله با پهپادها استفاده شده بود. اما اکنون لی شولانگ با همکاری گروهی از محققین روشی را برای استفاده از لیزر ایجاد کردند که طی آن می تواند به پهپادها کمک کند تا به فرود نیازی نداشته باشند.
دستگاه بکارگرفته رچدر روش این محققان یک ماژول تبدیل کننده فوتوالکتریک است که وظیفه آن تبدیل انرژی نور به برق است. بدین ترتیب می توان پهپادهای در حال پرواز را از راه دور شارژ کرد. در آزمایش انجام گرفته نیز از پهپادهای اپتیک محور استفاده شد. محققان قصد داشتند ببینند در این سیستم امکان ردیابی آنها نیز وجود دارد یا خیر. آنها در نهایت پس از استفاده ۲۴ ساعته از سیستم ردیابی لیزر موفق به نگهداری پهپاد در آسمان شدند.
به گفته محققان گام نخست در ابداع این روش یافتن راهی برای ردیابی پهپادها بود. همچنین آنها پس از ساخت یک الگوریتم ردیابی ، نوعی سیستم طراحی کردند که بتواند شدت تابش پرتو نور را بصورت خودکار تنظیم کند. حتی امکان تغییر جهت تابش در صورت شناسایی مانع نیز وجود دارد. تاکنون سه آزمایش میدانی برای این سیستم انجام گرفته و هر سه موفقیت آمیز بوده است. از مهمترین مزیت های استفاده از این روش می توان به استفاده از پهپادها در عملیات نجات، کنترل ترافیک و کنترل های امنیتی اشاره کرد.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster