رقیه: توی این خبر اجاره کارت ملی در بازار ارز و خودرو رو مقایسه کردیم و به این نتیجه رسیدیم اجاره کارت ملی توی بازار خودرو بهتره 🙂

به نظرم این خبر بیشتر آموزشیه تا پیشگیرانه یا حتی بی‌طرفانه. می‌تونیم به سوءاستفاده‌ها اشاره کنیم اما نه با جزئیات کامل

 

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های خودروسازی محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند. طبق قوانین جاری، هر کد ملی تنها یک مرتبه مجاز به ثبت سفارش برای یک دستگاه خودرو است. از طرف دیگر، تنها افرادی مجاز به خرید خودرو هستند که طی ۴ سال گذشته، پلاکی به نام آن‌ها ثبت نشده است. این قوانین سخت‌گیرانه، باعث شده دلالان مجددا به‌سمت اجاره کارت ملی برای خرید خودرو کشیده شوند.

اجاره کارت ملی برای خرید خودرو عواقب حقوقی متعددی برای خریدار به‌همراه دارد. با این وجود، افراد بسیاری در جامعه هستند که تاکنون خودرویی به نام آن‌ها ثبت نشده و در حقیقت توان و قدرت مالی کافی جهت خرید خودرو را ندارند. این افراد، اهداف اصلی دلالان و افراد سودجو به حساب می‌آیند و برخی از آن‌ها حاضر می‌شوند در ازای دریافت پولی که شاید گره‌گشای یکی از مشکلات آن‌ها باشد، کارت ملی خود را به افراد سودجو کرایه دهند.

بدین ترتیب، افرادی که علیرغم داشتن سرمایه، مجاز به خرید خودرو نیستند، از کارت ملی افراد واجدالشرایطی که توان مالی کافی را برای خرید خودرو ندارند، استفاده کرده و خودرو را به نام آن‌ها می‌خرند و سپس به نام خود می‌کنند. در این معامله، مبلغ توافقی اجاره یا بخشی از سود به صاحب اصلی کارت ملی داده می‌شود و دو طرف به رضایت می‌رسند!

این اتفاق در بازار ارز نیز رخ می‌دهد. از آنجا که هر فرد بالای ۱۸ سال تنها مجاز به خرید ۲۰۰۰ دلار در سال است، بسیاری از دلالان از کارت ملی اجاره‌ای برای خرید دلار دولتی استفاده می‌کنند. هر کارت ملی در بازار ارز حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان اجاره داده می‌شود. با این حال، معامله خودرو به‌طور میانگین حدود ۵۰ میلیون تومان سود را عاید خریدار می‌کند. بنابراین مبلغ اجاره کارت ملی برای خرید خودرو بیش از بازار ارز است.

source

source

توسط digitalwebmaster