پژوهش جدید دانشمندان نشان می دهد با کنترل مغز می توان دمای بدن را کاهش داد. آنها این مطالعه را روی میمون های مکاک دم دراز با موفقیت آزمایش کردند. آنها قصد داشتند با این روش میمون ها را در حالت خواب زمستانی قرار دهند. این روش می تواند برای انسان ها در سفرهای فضایی […]
پژوهش جدید دانشمندان نشان می دهد با کنترل مغز می توان دمای بدن را کاهش داد. آنها این مطالعه را روی میمون های مکاک دم دراز با موفقیت آزمایش کردند. آنها قصد داشتند با این روش میمون ها را در حالت خواب زمستانی قرار دهند. این روش می تواند برای انسان ها در سفرهای فضایی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققانی از موسسه شنژن چین راهکار جدیدی را برای ایجاد حالت هیپنوتیزمی در میمون ها بکار بردند که در آن دمای بدن پایین آمده و مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.
در این روش بخشی از هیپوتالاموس با نام بخش پری آپیتیک به عنوان ناحیه کنترل و تنظیم دما مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش انجام گرفته نیز با کمک اسکن مغزی و داروی ساخته شده انجام شد.
ابتدا ویروس های واکنش دهنده گیرنده ها عصب های POA را آلوده کردند. سپس داروی Clozapine N-oxide (CNO) به میمون ها تزریق شد. در این زمان مشخص شد این حیوانات در زمان بی هوشی دچار افت دمای بدن می‌شوند. در این حیوانات داروی باعث افت دمای مرکزی شده بود. به گفته محققان عصب های POA نقش مهمی در تنظیم دمای بدن دارند. در این هنگام میمون ها فعالیت های بیشتری خواهند داشت و ضربان قلب افزایش می یابد تا جلوی افت بیشتر دما گرفته شود. این در حالیست که موش ها افت دمای بدن را با کاهش فعالیت و ضربان قلب جبران می کردند.
به گفته محققان خواب زمستانی یکی از روش های است که می تواند چالش های سفر فضانوردان در سفرهای طولانی را کاهش دهد. زیرا در این حالت مصرف انرژی کاهش یافته و شانس بقا بیشتر میشود.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster