توسطautokhabari


ژانویه 2, 2023

مهندس مکانیک تمام جنبه‌های اجزای مکانیکی، تجهیزات و ماشین آلات را توسعه می‌دهد، علاوه بر این، نمونه اولیه تجهیزات و ماشین آلات را طراحی و می‌سازد و آن را آزمایش می‌کند تا از کاربرد آن مطمئن شود.
در واقع رشته مکانیک برای اطمینان از کیفیت، عملکرد و قابلیت ساخت محصولات است. علاوه بر این، مهندس مکانیک تجزیه و تحلیل و آزمایش‌هایی را برای تعیین نقاط ضعف و خرابی در نمونه‌های اولیه یا محصولات را انجام می‌دهد. آنها همچنین اغلب بر نصب، بهره‌برداری، نگهداری و تعمیر قطعات مهم مانند تجهیزات سیستم‌های حرارتی، گاز، آب و بخار نظارت می‌کنند.
مسلما برای ورود به بازار کار مهندسی مکانیک، نیاز به داشتن حداقل مدرک لیسانس یا همان مهندسی در این رشته است و برای یک مهندس مکانیک معمولاً ۰-۲ سال تجربه مرتبط نیاز است. اما برای بسیاری که به مکانیک علاقه دارند، سوالی مشترک وجود دارد و آن هم میزان حقوق و دستمزد این افراد در بازار کار است. در واقع با آگاهی از این اعداد و ارقام می‌توانند راحت‌تر در مورد آینده‌ی کاری خود و ورود به این رشته تصمیم بگیرند. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا به بینش خوبی در مورد میزان دستمزد مهندسان مکانیک برسید.
برای تعیین میانگین حقوق و دستمزد مهندسان مکانیک حق مسکن، هزینه رفت‌وآمد و سایر موارد مانند موقعیت جغرافیایی لحاظ می‌شود. هر مهندس مکانیک می‌تواند بسته به تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی شرکت و جنسیت حقوق متفاوتی داشته باشد.
اما طبق گزارش بازار کار، حقوق هر مهندس مکانیک به طور میانگین معمولاً ۶.۵۰۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق مهندس مکانیک در ایران از ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.
با نگاهی به آگهی های استخدامی برای مهندسی مکانیک که در سایت کاریابی ایران تلنت منتشر شده است می‌توان فهمید که تقاضا برای مهندسان مکانیک در میان شرکت‌ها در صنایع مختلف زیاد است. شرکت‌های فعال در صنایع تولیدی، دارویی، ساخت‌وساز، مخابراتی، نیروگاهی و غیره، برای استخدام مهندسان مکانیک آگهی استخدامی منتشر می‌کنند و تا به امروز از میزان آن کاسته نشده است.
اما به صورت کلی، آینده شغلی برای مهندسان مکانیک پایدار است. بر اساس بررسی‌ها، پیش بینی می‌شود استخدام مهندسان مکانیک طی ۲۰ سال آینده از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ به میزان ۴ درصد افزایش یابد که نرخ نسبتاً متوسطی است.
میزان حقوق و چشم انداز شغلی برای مهندسان مکانیک بد نیست، اما همیشه راه‌هایی برای مهندسان مکانیک وجود دارد که حقوق خود را افزایش دهند. بیشتر روش‌ها نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری قابل توجه در زمان، پول و آموزش و همچنین بهبود مهارت‌های ارتباطی و گاهی اوقات مذاکره هستند. در اینجا چند مورد از بهترین راه‌ها برای شروع افزایش حقوق مهندسان مکانیک آورده شده است.
برای پیشرفت در نقش‌های نظارتی و مدیریتی با درآمد بالاتر، نیاز است که مدرک تحصیلی خود را بهبود و ارتقا دهید. گرفتن مدرک کارشناسی ارشد باعث بهبود مهارت‌های فنی شما می‌شود و شما را به عنوان فردی حرفه‌ای در بازار کار معرفی می‌کند. حتی تخصص در یک صنعت یا محصول خاص، می‌تواند باعث افزایش حقوق شما شود.
اگر به فرصت‌های مدیریتی علاقه‌مند هستید، مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ممکن است بهترین روش برای افزایش میزان درآمدتان باشد. دریافت مدرک MBA برای مهندسین مکانیکِ با استعداد در مدیریت بازرگانی ایده‌آل است. مهارت‌هایی که مهندسان مکانیک در زمان دریافت مدرک MBA به دست می‌آورند، آنها را قادر می‌سازد تا در نقش‌های نظارتی کار پیدا کنند و در این زمینه ماهر شوند. آنها به عنوان مثال، یاد خواهند گرفت که چگونه صورت‌های سود و زیان را از کل شرکت به یک بخش مهندسی مرتبط و عملکرد هر بخش را چگونه بررسی کنند. تمام این کارها می‌تواند روی شرکت و سودآوری آن تاثیر بگذارد و به طبع با افزایش حقوق مهندسان همراه خواهد بود.
توسعه فردی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که تمام افراد در تمام مشاغل باید انجام دهند تا بتوانند در شغل خود پیشرفت و درآمد بیشتری کسب کنند. از این رو، حتما به دنبال فرصت‌های یادگیری و توسعه فردی باشید و مهارت‌های نرم و سخت خود را ارتقا دهید.
بسیاری از صنایع از نظر حقوق بهتر عمل کرده‌اند و این می‌تواند یک سرنخ برای شما باشد تا بتوانید با تغییر صنعت کاری خود، درآمد خود را افزایش دهید. صنایعی مانند رباتیک، دستگاه‌های پزشکی، داروسازی و غیره، می‌توانند در کسب درآمد شما نقش مهمی ایفا کنند.
برخی اوقات کسب درآمد بیشتر تنها نیاز به درخواست افزایش حقوق دارد و لازم نیست کارهای عجیب و غریب انجام دهید. اگر بدانید که میانگین دریافتی افراد در رشته تحصیلی شما چقدر است، راحت‌تر می‌توانید برای درخواست افزایش حقوق اقدام کنید. اما این، همان‌طور که حدس می‌زنید، این کار می‌تواند یک فرآیند استرس‌زا باشد. کارهایی مانند انجام تحقیقات حقوق و دستمزد برای بازار شما، آماده بودن و واقع بینانه نگه داشتن انتظارات را در نظر داشته باشید تا بتوانید از استرس این پروسه کم کنید.