ناسا قصد دارد از یک فضاپیمای خصوصی استفاده کند تا بتواند تلسکوپ فضایی هابل را به ارتفاعات جدید بفرستد تا شاید بتواند از این طریق جان تازه‌ای به این رصدخانه بدهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ناسا تلاش دارد تا با کمک یک پژوهش غیر انحصاری زمینه ارسال تلسکوپ فضایی هابل به […]
ناسا قصد دارد از یک فضاپیمای خصوصی استفاده کند تا بتواند تلسکوپ فضایی هابل را به ارتفاعات جدید بفرستد تا شاید بتواند از این طریق جان تازه‌ای به این رصدخانه بدهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ناسا تلاش دارد تا با کمک یک پژوهش غیر انحصاری زمینه ارسال تلسکوپ فضایی هابل به مدار بالاتر را بررسی کند. این درخواست به شرکت اسپیس ایکس ارسال شده است و ناسا در حالی این اطلاعات را دریافت خواهد کرد که تلسکوپ هابل تا ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. از سال ۱۹۹۰ که عملیات هابل آغاز شد مدار این تلسکوپ در فاصله ۵۴۰ کیلومتری زمین رو به نابودی قرار داشت.
در صورتی که بتوان این تلسکوپ را به مداری بالاتر و پایدارتر ارسال کرد میتوان سالها به عمر عملیاتی آن اضافه کرد. پیش از این ناسا برای تنظیم و راه اندازی مجدد تلسکوپ طی ۵ ماموریت از شاتل فضایی خود استفاده کرده بود. آخرین ماموریت در سال ۲۰۰۹ و توسط شاتل انجام گرفت. نخستین بار ایده حمل هابل به یک مدار بالاتر از طریق فضاپیمای دراگون توسط اسپیس ایکس مطرح شد. برنامه پولاریس این شرکت مربوط به یک برنامه خصوصی ماموریت های فضایی است که در آن فضاپیمای دراگون و موشک استارشیپ حضور دارند.
اسپیس ایکس پژوهشهای جدیدی را برای ناسا طراحی کرده است اما در حال حاضر هیچ برنامه عملیاتی برای آن و همچنین تامین بودجه آن وجود ندارد. این پژوهش در مورد هابل و فضاپیمای دراگون داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند که طی آن امکان اتصال ایمن به تلسکوپ فضایی پیش از انتقال بررسی خواهد شد. توماس تصور زوربوخن، از اداره ماموریت علمی در ناسا در واشنگتن می گوید: در این پژوهش روش های نوآورانه ای وجود دارد که با کمک آن ناسا می تواند از طریق مشارکت خصوصی و دولتی برای ماموریت های علمی ممکن تصمیم گیری کند.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster