دانشمندان برای نخستین بار آزمایش ادرار را برای تشخیص سرطان کبد ابداع کردند که در آن از یک فناوری و روش غیر تهاجمی استفاده شده است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر بیماری هایی مانند سرطان از طریق سونوگرافی، جراحی و یا آزمایش خون تشخیص داده می شود که همگی […]
دانشمندان برای نخستین بار آزمایش ادرار را برای تشخیص سرطان کبد ابداع کردند که در آن از یک فناوری و روش غیر تهاجمی استفاده شده است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر بیماری هایی مانند سرطان از طریق سونوگرافی، جراحی و یا آزمایش خون تشخیص داده می شود که همگی آنها روشی تهاجمی محسوب می شوند. گروهی از پژوهشگران در موسسه پژوهشهای سرطان بریتانیا با استفاده از یک زیست نشانگر جدید توانستند از روی آزمایش ادرار سرطان کبد را تشخیص دهند.
دکتر ساوریو تاردیتو، پژوهشگر ارشد این موسسه در مورد کشف اخیر می گوید: با توجه به افزایش روز افزون افراد مبتلا به سرطان کبد به ابزار جدیدی در درمان زودهنگام این بیماری نیاز داشتیم. اکنون نیز از کشف این متابولیت جدید بسیار هیجان‌زده هستیم. این ماده پیش از این هرگز در پستانداران شناسایی نشده بود.
با توجه به اینکه به نوع خاصی از سرطان کبد اختصاص دارد می تواند در آزمایش‌های تشخیصی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین به خوبی در ادرار شناسایی شده و به طور بالقوه یک نشانگر مناسب در بخش نظارت بر رشد تومورها در کبد خواهد بود.
در حدود یک چهارم از بیماران مبتلا به سرطان کبد رشد تومور به دلیل وجود مولکول پروتئینی به نام بتا کائتین ایجاد می شود. در آزمایش ادرار مورد نظر نیز می توان با روش جدید این مولکول را شناسایی کرد.
این پژوهشگران در هنگام مطالعه روی موش‌های مبتلا به نوع خاصی از تومور کبدی و متابولیتی به نام N5-methylglutamine این مولکول را شناسایی کردند.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster