دانشمندان ژاپنی با هدف از بین بردن سلول های سرطانی توالی های دی ان ای را به شکل سنجاق مو توسعه دادند و از آن برای درمانی جدید استفاده کردند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان سنجاق های مو از جنس دی ان ای ساختند که با چسبیدن به سلول های سرطانی […]
دانشمندان ژاپنی با هدف از بین بردن سلول های سرطانی توالی های دی ان ای را به شکل سنجاق مو توسعه دادند و از آن برای درمانی جدید استفاده کردند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان سنجاق های مو از جنس دی ان ای ساختند که با چسبیدن به سلول های سرطانی باعث فراخوانی سیستم ایمنی بدن برای پاکسازی خواهد شد.
به گفته محققان این روش می تواند در درمان سرطان موفقیت آمیز و امیدوار کننده باشد. این توالی های دی ان ای دارای شکلی شبیه یه سنجاق مو هستند و می توانند پاسخ ایمنی قوی در مقابل مولکول های تکراری در سرطان شوند.
محققان ژاپنی برای هدف گیری سلول های سرطانی مولکول های دی ان ای مصنوعی را گسترش دادند که طراحی آن بطور ویژه برای درمان سرطان است. نکته مهم در این طراحی شکل این مولکول هاست. آنها به شکل سنجاق خم شده اند و بابت همین طراحی نام سنجاق های موی انکولیتیک نام گرفتند. در ابتدا این مولکول ها برای واکنش به یک توالی میکرو RNA بصورت شیمیایی سنتز شدند. در زمان رویارویی آنها با یکدیگر، مولکول های سنجاقی به آنها متصل شده و سپس باز کردن خود یک رشته دی ان ای طولانی می سازند که باعث آگاهی سیستم ایمنی می شود.
آزمایش های انجام گرفته با این روش روی سلول های سرطانی دهانه رحم و پستان و همچنین موش های زنده علاوه بر نابودی بافت ها، باعث جلوگیری از رشد بافت نیز شد.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster