ناسا اعلام کرد کاوشگر اینسایت اکنون بازنشسته شده و کار آن در مریخ به پایان رسیده است. این کاوشگر در تاریخ نوامبر ۲۰۱۸ کار خود را در مریخ آغاز کرده بود. به گفته ناسا به دلیل ایجاد لایه های گرد و غبار روی صفحات خورشیدی این کاوشگر تولید نیرو و ارتباط با آن مختل شده […]
ناسا اعلام کرد کاوشگر اینسایت اکنون بازنشسته شده و کار آن در مریخ به پایان رسیده است. این کاوشگر در تاریخ نوامبر ۲۰۱۸ کار خود را در مریخ آغاز کرده بود. به گفته ناسا به دلیل ایجاد لایه های گرد و غبار روی صفحات خورشیدی این کاوشگر تولید نیرو و ارتباط با آن مختل شده است و به همین دلیل ناسا این کاوشگر را بازنشسته کرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، لایه های کرد و غبار جمع شده روی صفحات خورشیدی اینسایت به قدری ضخیم شد که دیگر امکان ادامه فعالیت برای آن وجود نداشت. آخرین تصاویر گرفته شده توسط این کاوشگر در حساب توئیتری اینسایت منتشر شد و بطور رسمی پایان کار آن اعلام شد. در این توییت آمده است: این آخرین تصاویری است که ارسال می کنم. زیرا توان من کاهش یافته است. اما نگران من نباشید. فعالیت من در اینجا سودمند بود. در صورتیکه بتوانم با تیم این ماموریت ارتباط خواهم داشت. در غیر اینصورت خاموش خواهم شد. از اینکه مرا همراهی کردی سپاسگزارم.
مهمترین فعالیت اینسایت پس از فرود روی مریخ راه اندازی یک لرزه سنج روی سطح آن بود تا بتواند در مورد مریخ لرزه ها اطلاعاتی را ارسال کند. بدین ترتیب دانشمندان با این داده ها درک بهتری از ساختار داخلی سیاره سرخ بدین آوردند.
اینسایت توانست در طی ۵ سال حدود ۵۰۰ مریخ لرزه را بررسی کند. همچنین داده های برخورد یک شهاب سنگ نیز توسط این کاوشگر ارائه شد. با کمک داده های ارسالی دانشمندان متوجه شدند مریخ دارای هسته ای تقریبا به اندازه نصف زمین است. همچنین عناصر آن نسبت به تصورات قبلی بسیار سبک تر است.
ناسا در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد آخرین تماس با اینسایت در تاریخ ۱۵ دسامبر بود. البته این آژانس فضایی منتظر دریافت سیگنال از این کاوشگر خواهد ماند . البته این موضوع بعید بنظر می رسد.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster