دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
پژوهشی تازه نشان داده است که برخی عفونت‌های ویروسی حاد در سیستم بویایی می‌توانند به تخریب مغز و پیشرفت بیماری آلزایمر منجر شوند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
مطالعه‌ای تازه این فرضیه را تأیید کرده است که عفونت‌های سیستم بویایی می‌توانند به افزایش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کنند. محققان در این پژوهش به‌جای تمرکز روی نوع خاص ویروس‌ها، توجه خود را به رابطه میان زیست‌نشانگرهای عفونت ویروس و تخریب عصبی در هیپوکامپ معطوف کردند.
محققان سال‌هاست که درباره وجود رابطه‌ای میان بیماری‌های مغزی و عفونت‌های تنفسی حاد تردید داشته‌اند. حالا دانشمندان به‌طور خاص به‌سراغ سیستم بویایی رفته‌اند؛ چرا که فقدان حس بویایی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه تخریب عصبی در این بیماری مغزی باشد.
آنها در این مطالعه نمونه‌هایی از بافت مغزی افرادی را که بر اثر آلزایمر جان باخته بودند، بررسی کردند. افراد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افرادی در همان سن که به‌لحاظ مغزی سالم بودند، نشانگرهای بیشتری در زمینه عفونت و التهاب در مجرای بویایی داشتند. این مجرای مهم همان مسیری است که در نهایت به هیپوکامپ می‌رسد.
پژوهشگران می‌گویند مشاهدات آنها نشان می‌دهد که سیستم بویایی در افراد مبتلا به آلزایمر احتمالاً به‌طور مرتب تحت حمله عوامل بیماری‌زا و تأثیرات ناشی از آن ازجمله تجمع آمیلوید، فعال‌سازی میکروگلیا و تغییرات میلین بوده است و با توجه به این که فقدان حس بویایی، تجمع آمیلوید در روپوشه بویایی و اختلال عصب‌های حسی در سیستم بویایی از نشانه‌های اولیه آلزایمر به‌حساب می‌آید، مطالعه حاضر این احتمال را افزایش می‌دهد که عفونت ویروسی در مسیر بویایی باعث پیشرفت بیماری آلزایمر شود.
این پژوهش مشخص نکرده است که کدام عوامل بیماری‌زا می‌توانند عامل عفونت‌های مداوم باشند. اما محققان حدس می‌زنند که نوع اول ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) و ویروس واریسلا زوستر (VZV) احتمالاً رایج‌ترین عوامل بیماری‌زا در این زمینه باشند.
فرضیه «اندرو بوباک»، محقق ارشد این پژوهش این است که فقدان بویایی در افراد به‌خاطر عفونت ویروسی در نهایت سرعت تخریب هیپوکامپ را افزایش می‌دهد. بنابراین به‌نظر می‌رسد که به‌جای تأثیر مخرب آلزایمر بر حس بویایی، فرایند ازدست‌رفتن حس بویایی است که باعث آسیب به مغز و پیشرفت آلزایمر می‌شود.
نتایج این مطالعه در مجله علمی Neurobiology of Aging منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster