محققان در مطالعات اخیر خود به رابطه بین آلودگی هوا و میزان خودکشی افراد پی بردند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان می گویند افزایش آلودگی هوا به میزان یک میکروگرم از ذرات ۲.۵ میکرونی در ماه طی ۷ سال برابر با افزایش ۵۰ درصدی تعداد افراد بستری شده در اثر خودکشی […]
محققان در مطالعات اخیر خود به رابطه بین آلودگی هوا و میزان خودکشی افراد پی بردند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان می گویند افزایش آلودگی هوا به میزان یک میکروگرم از ذرات ۲.۵ میکرونی در ماه طی ۷ سال برابر با افزایش ۵۰ درصدی تعداد افراد بستری شده در اثر خودکشی بوده است. طبق گزارش منتشر شده توسط یورو نیوز، به گفته محققان در این بازه زمانی با افزایش ذرات ۲.۵ میکرونی در طول روز حدود ۰.۵ درصد به خودکشی ها اضافه شده است.
این ارتباط می تواند از طریق بیولوژیکی نیز اثبات شود. مواد معلق در هوای آلوده باعث افزایش سطح سیتوکین در بدن می‌شوند. سیتوکین نوعی ناقل عصبی است که در اثر آلودگی هوا بوجود می آید. افزایش تعداد آن نیز می تواند به افزایش خودکشی و مشکلات روانی بیانجامد. بنابراین آلودگی هوا علاوه بر التهاب مغز باعث برهم زدن نظم روانی خواهد شد.
در تحقیق انجام گرفته عوامل دیگری مانند بیکاری، جمعیت ، آب و هوا و تعطیلات بهمراه مشکلات شهری نیز برای ماهها در نظر گرفته شد. به گفته محققان افزایش آلودگی هوا در برخی زمان ها حتی با افزایش اعلام علائم افسردگی توسط خود افراد نیز همراه بوده است.
آمارهای منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی نیز نشان می دهد آلودگی هوا بطور غیر مستقیم با مرگ ۷ میلیون نفر در جهان در ارتباط است. علاوه بر آن بیماری هایی مانند عفونت ریه، بیماری های قلبی و سرطان نیز با آلودگی هوا ارتباط مستقیم دارند. شواهد جدید مربوط به تاثیر آلودگی بر مغز و روان افراد نیز هر ماه در حال افزایش است.
ذرات آلودگی پس از وارد شدن به بدن قادرند سطح اکسیژن خون را کاهش دهند. این موضوع به کاهش به بهره وری، عملکرد تحصیلی و سلامت روان می انجامد.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster