پرداخت یارها طی تصمیم ناگهانی شاپرک مجبور به تغییر دامنه شدند. زیرا شاپرک طی نامه ای از همه درخواست کرد تا همگی طی فرصت کوتاه به دامنه دات آی آر بروند. این تصمیم ناگهانی کسب و کارهای این حوزه را دچار شوک کرد. از طرفی اجرای این تصمیم توسط پرداخت یارها بعید به نظر می […]
پرداخت یارها طی تصمیم ناگهانی شاپرک مجبور به تغییر دامنه شدند. زیرا شاپرک طی نامه ای از همه درخواست کرد تا همگی طی فرصت کوتاه به دامنه دات آی آر بروند. این تصمیم ناگهانی کسب و کارهای این حوزه را دچار شوک کرد. از طرفی اجرای این تصمیم توسط پرداخت یارها بعید به نظر می رسد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، صبح روز گذشته شاپرک طی نامه ای پرداخت یارها را مجبور به تغییر دامنه کرد. در این نامه آمده است با توجه به امکان مسدود شدن دامنه دات کام، باید تا تاریخ سوم دیماه عملیات انتقال یابد خود به دامنه دات آی آر را به اتمام رسانده و سپس آن را به شاپرک اطلاع رسانی کنند. این در حالیست که رییس هیئت مدیره فین تک نیز اعلام کرد احتمالا این تصمیم از سوی پرداخت یارها اجرایی نمیشود.
شاپرک برای چندمین بار است که با چنین تصمیماتی ناگهانی قصد دارد تا مسیر فعالیت پرداخت یارها را تعیین تکلیف کند. پیش از این نیز چنین تصمیمی در مورد اینماد اجباری گرفته شده بود. تصمیمی که هنوز پرونده آن بطور کامل بسته نشده و بسیاری از کسب و کارها را در اجرای آن با مشکل مواجه کرده است.
تصمیم در مورد انتخاب دامنه یک کسب و کار از مسئولیت های رگولاتوری محسوب نمیشود و دخالت در این مورد فراتر از مسئولیت این بخش است. مانند نام و مدل بیزینس که انتخاب نوع آن به نهاد رگولاتوری مربوط نمیشود. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که پلتفرم های بین المللی مانند واتساپ و اینستاگرام به فعالیت در داخل کشور دعوت می‌شوند. این نهاد قصد دارد در این زمینه نیز اعمال سلیقه کرده و برای آنها تصمیم گیری کند؟
شریعتمداری، رئیس هسئت مدیره فین تک در مورد این تصمیم و میزان اجرایی شدن آن اعلام کرد: تعداد کسب و کارهایی که در حال حاضر از دامنه دات کام استفاده می کنند قابل توجه است. به همین دلیل ممکن است این جابجایی مشتریان پرداخت یارها را با مشکلاتی جدی مواجه کند.
به گفته وی تصمیمات ناگهانی شاپرک نگران کننده است و علاوه بر کسب و کارهای تازه کار، بلکه پرداخت بارهای بزرگ و قدیمی نیز قادر به ادامه کار با این شیوه نخواهند بود.
پیش از این نیز انتقادهای زیادی بر عملکرد شاپرک انجام شده بود و این نهاد همچنان به دنبال حذف گزینه اختیار است. با توجه به اینکه بخش خصوصی نیازمند توجه است اما شاهد ضعیف تر شدن این بخش هستیم. بطوری که بخش خصوصی برای ادامه فعالیت خود مدام به دنبال میانبر است. نگرانی اصلی آنها نیز به حذف اختیار و از دست دادن حق انتخاب در فعالیت هاست.
میلاد جهاندار، موسس باهمتا در مورد حق انتخاب دامنه برای کسب و کارها گفت: این درجه از رگولاتوری که در انتخاب نام دامنه یک کسب و کار نیز دخالت کند، در هیچ کشوری اجرا نمیشود. موضوع دخالت مستقیم در بخش ساده ای از یک کسب و کار بسیار نگران کننده است.
زیرا این اقدام شاپرک دخالت در مسائل فنی محسوب نشده و بدیهی ترین حق انتخاب یک کسب و کار را هدف قرار می دهد. زیرا یک کسب و کار حق دارد نام ، نوع بیزینس و دامنه را خودش انتخاب کند. وی ضمن اعلام نارضایتی از عدم همراهی این تصمیم توسط پرداخت یارها خبر داد. همچنین محدودیت خدمات به کسب و کارهای داخلی را دلیل عدم ورود پلتفرم های خارجی به کشور دانست. به عقیده وی این تصمیم در آینده همه کسب و کارهای فناوری را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster