آنچه در این مطلب خواهید خواند

حتما بارها برای شما پیش آمده است که در طول هفته حداقل 3 الی 4 بار با چرخ و تایر ماشین خود درگیری داشته باشید. یا اینکه در حین رانندگی کردن احساس کرده باشید که بدنه خودرو شما لرزش دارد. این مسئله چندان هم نگران کننده نیست فقط شما باید برای بالانس چرخ خودرو اقدامات لازم را انجام دهید.

بالانس چرخ خودرو به چه معنا است

بالانس چرخ خودرو در حقیقت به معنای توازن برقرار کردن بین چرخ ها می باشد. تشخیص این مسئله که چرخ ها بالانس هستند یا نه شاید برای شما کار خیلی آسان و راحتی نباشد.

اما یک فرد حرفه ای می تواند به راحتی با صاف کردن فرمان و نگاه کردن در امتداد خودرو متوجه این مسئله شود.

این مسئله مهم است که بدانید در صورت بالانس نبودن چرخ ها رانندگی کردن برای شما مشکل خواهد بود و علاوه بر این باعث لرزش ناخوشایندی می شود که احتمال و ریسک تصادف را بالا می برد.

بنابراین دقت داشته باشید که چنانچه چرخ های جلوی ماشین شما بالانس نباشند یا اینکه توازن لازم بین چرخ های عقب برقرار نباشد مقداری تفاوت در لرزش اتومبیل وجود خواهد داشت.

بالانس نبودن چرخ خودرو باعث می شود تا در سرعت 90 کیلومتر شما لرزش را احساس کنید.

نامتوازن شدن چرخ‌های خودرو

علت نامتوازن شدن چرخ‌های خودرو

علت نامتوازن شدن چرخ‌های خودرو

نامتوازن بودن و بالانس نبودن چرخ ها علت های زیادی می تواند داشته باشد مواردی همچون عدم میزان فرمان، مشکلات جلوبندی و افتادن در دست اندازهای خیابان‌ها از عمده ترین دلایل و علت های نامتوازن شدن چرخ ها می باشند.

همچنین انتخاب و استفاده از تایرهای غیراستاندارد و سبک رانندگی غلط نیز می تواند دلیل این مسئله باشد.

در نهایت

به عنوان حُسن ختام باید بگوییم که برای افزایش طول عمر تایرهای خودرو و سلامت نگه داشتن کلی اتومبیل باید نسبت به بالانس چرخ خودرو به صورت دوره ای اقدام کنید و همیشه این مسئله را چک کنید تا خدای نکرده مشکلاتی که در این مطلب به آن ها اشاره کرده ایم برایتان به وجود نیایند.

سوالات مربوط به بالانس چرخ خودرو

چگونه متوجه شویم که اتومبیل ما نیاز دارد تا چرخ های آن بالانس شوند؟
زمانیکه متوجه مواردی همچون ساییدگی ناهموار و سریع تر آج، مصرف سوخت ضعیف، و لرزش در فرمان، تخته کف یا صندلی که در سرعت های بالاتر بدتر می شود شدید نیاز است برای بالانس کردن چرخ خودرو اقدام کنید.

چه چیزی باعث مشکلات تعادل چرخ می شود؟
عوامل داخلی مانند سیستم تعلیق خودرو به دلیل توزیع نامناسب وزن در هر چهار لاستیک باعث این عدم تعادل می شود.

اگر چرخ را متعادل نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟
حتی یک چهارم اونس عدم تعادل می تواند فشار ناهمواری به آج ها وارد کند و باعث سایش ناهموار آج و گرمای بیش از حد شود که عمر لاستیک را کوتاه می کند. عدم تعادل لاستیک همچنین می تواند بلبرینگ چرخ و سیستم تعلیق را تحت فشار قرار دهد.

source

source

توسط digitalwebmaster