دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
گروهی از اخترفیزیکدانان از چند مؤسسه علمی در آمریکا در مقاله‌ای به‌صورت مشترک به طرح این ایده پرداخته‌اند که بشر برای جستجو به‌دنبال بیگانگان می‌تواند از رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری (LIGO) استفاده کند. …
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
گروهی از اخترفیزیکدانان از چند مؤسسه علمی در آمریکا در مقاله‌ای به‌صورت مشترک به طرح این ایده پرداخته‌اند که بشر برای جست‌وجو به‌دنبال بیگانگان می‌تواند از رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری (LIGO) استفاده کند. البته شناسایی موجودات فضایی با این روش نیازمند حضورشان در فضاپیماهای بسیار بزرگ است.
به گزارش وب‌سایت Phys، مشکلی که در‌حال‌حاضر برای شناسایی حیات فرازمینی وجود دارد، مسئله‌ای به نام پارادوکس فرمی است؛ یعنی دانشمندان تاکنون نتوانسته‌اند حتی کوچک‌ترین نشانه مبنی بر وجود بیگانگان را تشخیص بدهند. با این وجود، اکنون گروهی از پژوهشگران می‌گویند با پیشرفت فناوری می‌توانیم به شناسایی امواج گرانشی بپردازیم و از این طریق بیگانگان را پیدا کنیم.
ولی برای اینکه شناسایی حیات فرازمینی با این روش ممکن باشد، به چند مؤلفه نیاز است. اول، جرم لازم برای ایجاد تغییرات گرانشی که از زمین قابل مشاهده باشد، باید بسیار زیاد باشد. آن‌ها می‌گویند برای شناسایی بیگانگان باید فضاپیماهای آن‌ها را ببینیم و این فضاپیماها احتمالاً باید ابعادی در اندازه سیاره مشتری داشته باشند.
دوم، سرعت حرکت این فضاپیماها باید خیلی زیاد باشد. محاسبات دانشمندان نشان داده است که این سرعت باید تقریباً معادل یک‌دهم سرعت نور باشد. سوم، فاصله بیگانگان از زمین نباید خیلی زیاد باشد. دامنه فاصله 326 هزار سال نوری از زمین برای مشاهده این تغییرات گرانشی مناسب تلقی شده است. اگر همه این مؤلفه‌ها رعایت شوند، محققان احتمالاً می‌توانند با رصدخانه LIGO اثر گرانشی فرازمینی‌ها را مشاهده کنند.
دانشمندان همچنین می‌گویند اگر بیگانگان از روش تاب‌پیمایی استفاده کنند، شناسایی آن‌ها باید با کمک همین فناوری از روی زمین ممکن باشد؛ زیرا این فضاپیماها هم موج گرانشی ایجاد می‌کنند. تاب‌پیمایی روشی برای پیشرانی فضاپیماهاست که در بسیاری از فیلم‌ها و کتاب‌های علمی-تخیلی مثل پیشتازان فضا به آن اشاره شده است. در این روش فضاپیما با ایجاد یک حباب در فضا-زمان به سرعت‌هایی بالاتر از سرعت نور دست می‌یابد و در‌عین‌حال از تغییراتی که بر اثر این سرعت بالا به‌وجود می‌آیند، در امان می‌ماند.
نتایج مطالعه حاضر در به‌صورت پیش‌چاپ در وب‌سایت arXiv در دسترس قرار گرفته است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster