محققان چینی اعلام کردند طبق بررسی های آنها در ماموریت چانگ ای ۵ امکان بهره برداری از منابع آبی ماه وجود دارد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان چینی نمونه های ماه که به زمین آورده شده است را به دقت مورد بررسی قرار دادند. آنها می‌گویند این دانه های ماه بیش […]
محققان چینی اعلام کردند طبق بررسی های آنها در ماموریت چانگ ای ۵ امکان بهره برداری از منابع آبی ماه وجود دارد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان چینی نمونه های ماه که به زمین آورده شده است را به دقت مورد بررسی قرار دادند. آنها می‌گویند این دانه های ماه بیش از تصور آنها دارای آب هستند. این محققان پیش از این اعلام کردند احتمالا این ماده حیاتی در اثر بادهای خورشیدی و بمباران سطح ماه با یون های هیدروژن ایجاد شده است.
پیش از این تصور میشد ماه خشک است. اما ماموریت های سال های اخیر و بررسی نمونه های بازگردانده شده به زمین نشان داد این ذرات حاوی مولکول آب هستند. به گفته این محققان محل اصلی این آب ها نیز در منطقه عرض جغرافیایی بالای ماه است.
محققان پیش از این وجود آب در ماه را اثبات کرده بودند. به نظر آنها اثرات مربوط به بادهای خورشیدی، برخورد سیارک ها و دنباله دارها منابع مهم مربوط به وجود ماه در مریخ محسوب میشوند.
در گذشته امکان بررسی نمونه های بازگردانده شده به زمین از نظر عرض جغرافیایی وجود نداشت. زیرا آنها مرزهای جغرافیایی پایین جمع آوری شده بودند. اما در ماموریت چانگ ای ۵، این کاوشگر توانست بالاتر از عرض جغرافیایی مربوط به ماموریت های آپولو و لونا نمونه هایی را جمع آوری کند. طبق اعلام موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک آکادمی چین از نمونه های مربوط به ماموریت چانگ ای ۵ می توان به بسیاری از سوالات در مورد ماه پاسخ داد.
لین یانگتینگ، محقق زمین شناسی و ژئوفیزیک از آکادمی چین و رهبر این مطالعه می گوید: آبی که در این مطالعه به آن اشاره می شود منظور از آب معمولی نیست و به آب ساختار یافته که در دانه های خاک قرار دارد، گفته می شود.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster