دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
PHP یا Hypertext Preprocessor یک زبان اسکریپت‌نویسی متن‌باز سمت سرور است که به‌صورت گسترده در حوزه توسعه وب استفاده می‌شود.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
PHP یا Hypertext Preprocessor یک زبان اسکریپت‌نویسی متن‌باز سمت سرور است که به‌صورت گسترده در حوزه توسعه وب استفاده می‌شود. به بیان ساده‌تر، این‌ زبان برنامه‌نویسی برای خودکارسازی برخی از وظایف در سرور سایت استفاده می‌شود. در این مطلب شما را به‌طور کامل با PHP آشنا می‌کنیم.
طبق نتایج بررسی‌های انجام‌شده در مورد فناوری‌های وب، ۷۸.۱ درصد از وب‌سایت‌ها از پی‌اچپی استفاده می‌کنند و وب‌سایت‌های پرترافیکی مانند فیسبوک و ویکی‌پدیا جزو هنوز همین وب‌سایت‌ها هستند.
هر فردی می‌تواند این‌زبان را فرا بگیرد و از مزایای آن بهره‌مند شود؛ اما یادگیری آن برای افراد علاقه‌مند به حوزه برنامه‌نویسی وب واجب‌تر است. استفاده از PHP در تمام سیستم‌عامل‌های شناخته‌شده مثل لینوکس، ویندوز و مک او اس قابل‌ استفاده است. بیشتر سرورهای وب در جمله سرور آپاچی (Aphache) و آی آی اس (IIS) نیز از این‌زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کنند.
یکی از مزایای شاخص پی اچ پی، امکان‌پذیربودن سفارشی‌سازی یک سایت وردپرس با آن است. سایر مزایای شاخص PHP شامل پشتیبانی آنلاین بسیار خوب است. در ضمن یادگیری این‌زبان ساده است و حتی افراد مبتدی نیز می‌توانند آن را سریع فرا گیرند. در ادامه تمام اصول پایه مرتبط با این‌زبان کدنویسی را بیان خواهیم کرد.
PHP به‌طور ویژه برای توسعه وب ایجاد شده است. کدهای PHP می‌توانند در صفحات HTML جایگذاری شوند. کد پایین نمونه کد PHP است
<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
 <title>Example</title>
 </head>
 <body>
 <?php
 echo “Hi, I’m a PHP script!”;
?>
 </body>
</html>
با استفاده از PHP دیگر نیازی به واردکردن خطوط فرمان متعدد نیست. در حقیقت صفحات PHP دارای عناصر HTML همراه با کدهای امبدشده هستند که برای انجام برخی از وظایف استفاده می‌شوند همان‌طور که گفتیم PHP یک زبان اسکریپت‌نویسی سمت سرور است که نتایج اجراکردن کدهای آن، در سمت کلاینت یا کاربر نهایی قابل‌مشاهده است.
به بیان دیگر شما می‌توانید با استفاده از PHP سرور را برای پردازش تمام فایل‌های HTML پیکربندی کنید. این‌زبان اسکریپت‌نویسی در عین حال که برای افراد مبتدی گزینه بسیار مناسبی است، برای برنامه‌نویسی حرفه‌ای نیز گزینه‌های پیشرفته‌ای دارد. اجازه دهید قبل از اینکه ببینیم PHP چه کاربردهایی دارد و مزایا و معایب آن چیست، ابتدا با ماهیت و ساختار آن آشنا شویم.
همان‌طور که گفتیم PHP یک زبان اسکریپت‌نویسی محسوب می‌شود و علاوه بر آن زبان‌های اسکریپت‌نویسی بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که تمام زبان‌های اسکریپت‌نویسی جزو زبان‌های برنامه‌نویسی هستند؛ اما تمام زبان‌های برنامه‌نویسی، زبان اسکریپت‌نویسی محسوب نمی‌شوند.
زبان برنامه‌نویسی شکلی از زبان کامپیوتر است که دارای یک سری دستورالعمل است که کامپیوتر باید برای انجام یک وظیفه آنها را با ترتیب مشخصی انجام دهد. یک زبان برنامه‌نویسی تمام ویژگی‌های لازم برای توسعه اپلیکیشن‌های وب را دارد. هر یک از زبان‌های برنامه‌نویسی دارای ویژگی‌های متمایز هستند و قابلیت‌های متفاوتی را ایجاد می‌کند.
زبان‌های اسکریپت‌نویسی یک سری قابلیت‌های اضافه‌ای را برای انجام یک کار خاص یا ایجاد قابلیت خاص به زبان برنامه‌نویسی اضافه می‌کند. زبان برنامه‌نویسی اسکریپت‌های (در ادامه با مفهوم اسکریپت آشنا می‌شویم) جای داده شده در محیط‌های نرم‌افزاری را در زمان اجرای نرم‌افزارها تفسیر می‌کند.
تفاوت اصلی بین زبان اسکریپت‌نویسی و زبان برنامه‌نویسی در نحوه اجرای آنها است. زبان‌های برنامه‌نویسی برای تبدیل‌شدن به یک زبان کامپیوتر قابل تشخیص و خواندن توسط یک ماشین، به‌صورت مستقل اجرا می‌شوند؛ اما زبان اسکریپت‌نویسی در داخل یک نرم‌افزار اجرا می‌شود و می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار تفسیر کدها استفاده کرد.
اسکریپت (Script) در حقیقت یکسری دستورالعمل‌هایی است که برای اجراشدن در نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها ایجاد شده‌اند. زبان‌های اسکریپت‌نویسی دو نوع هستند که شامل اسکریپت‌نویسی سمت سرور یا اسکریپت نویسی بک‌-اند (back-end) و اسکریپت‌نویسی سمت کلاینت (client-side) یا اسکریپت‌نویسی فرانت-اند (front-end) می‌شود.
همان‌طور که چند بار اشاره کرده‌ایم، PHP زبان اسکریپت‌نویسی سمت سرور است، یعنی دستورالعمل‌های موجود در اسکریپت‌های نوشته‌شده توسط این‌زبان، توسط یک سرور اجرا می‌شوند. در مرحله بعدی سرور پس از دریافت تقاضا داده‌های را در مورد آن ایجاد می‌کند، تقاضاها را هدایت می‌کند و اطلاعات را در پایگاه داده سازمان‌دهی می‌کند.
سرور پس از دریافت تقاضا، آن را پردازش و نتیجه را با فرمت HTML برای مرورگر وب ارسال می‌کند. پایگاه داده سرور وب اطلاعات را ذخیره می‌کند. بنابراین سایر کاربران می‌توانند به داده و کد منبع دست پیدا کنند.
کاربران با استفاده از اسکریپت‌ها می‌تواند کارهایی مثل سفارشی‌سازی سایت و اعمال تغییرات پویا در محتوای سایت را انجام دهند و با آنها به پایگاه داده نیز دسترسی پیدا کنند. در اغلب موارد کاربران از زبان اسکریپت‌نویسی برای کاربردهای مرتبط با توسعه و استفاده می‌کنند. از دیگر زبان‌های اسکریپت‌نویسی محبوب و شناخته‌شده می‌توان به پایتون، روبی، کلد فیوژن، جاوا و سی پلاس پلاس اشاره کرد.
زبان‌های اسکریپت‌نویسی سمت کلاینت، برای اجرای اسکریپت‌ها از مرورگر وب استفاده می‌کنند. منظور از بخش فرانت اند بخش خارجی سایت است که کاربران آن را مستقیماً می‌بیند. کاربران ویندوز با زدن دکمه‌های CTRL و U و کاربران مک با زدن دکمه‌های Option و CMD و U هم‌زمان با یکدیگر، می‌توانند فرانت اند و کدهای HTML صفحه در حال بازدید را ببینند.
در زمان اجرای PHP در سرور، استفاده PHP با HTML امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین PHP کد منبع می‌شود؛ اما کاربران تنها کدهای HTML را مشاهده می‌کنند. در قسمت زیر می‌توانید یک اسکریپت PHP اجراشده و نتیجه آن را مشاهده کنید.
اسکریپت PHP
<html>
<head>
<title>PHP Test</title>
</head>
<body>
<?php echo ‘<p>Hello World</p>’; ?>
</body>
</html>
نتیجه اجرای اسکریپت که در قابل یک کد HTML نمایش داده می‌شود.
<html>
<head>
<title>PHP Test</title>
</head>
<body>
<p>Hello World</p>
</body>
</html>
پس از اجراشدن این‌کد عبارت Hello World در مرورگر نمایش داده می‌شود. به‌طور خلاصه تمام اسکریپت‌های PHP یا به بیان ساده‌تر کدهای PHP با فرمت بالا اجرا می‌شوند که با <?php. شروع و با?> پس از دستورالعمل تمام می‌شوند. لازم به ذکر است که تگ‌های PHP یا همان کدهای PHP به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند. بنابراین در هنگام نوشتن آنها باید به قوانین مرتبط با کوچک یا بزرگ بودن حروف دقت کنید.
PHP به غیر از اسکریپت‌نویسی سمت سرور که در مورد آن توضیح دادیم، کاربردهای دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شوند.
کاربران می‌توانند هر کاری که با برنامه‌های CGI با Common Gateway Interface (واسطه دروازه مشترک) انجام پذیر است، مثل جمع‌آوری داده فرم یا ایجاد محتوای پویا برای صفحه وب و ارسال و دریافت کوکی‌ها را با PHP نیز انجام دهند. برنامه‌های CGI برنامه‌هایی هستند که برای خلق محتوای پویا در صفحات وب و اپلیکیشن‌های وب استفاده می‌شود و یک واسطه میان سرور وب و برنامه‌های ایجادکننده محتوای وب ایجاد می‌کند.
شما می‌توانید یک اسکریپت PHP را بدون استفاده از هیچ گونه سرور یا مرورگر ای اجرا کنید. برای انجام امکان تنها کافی است از یک پارسر (Parser) یا تجزیه‌کننده پی اچ پی استفاده کنید. اجرای اسکریپت‌ها برای زمانی مناسب است که قصد داشته باشید آنها را با ابزار زمان‌بندی وظایف مثل Cron در سیستم‌عامل یونیکس و Task Scheduler در ویندوز اجرا کنید. این‌اسکریپت‌ها می‌توانند برای انجام وظایف ساده پردازش متن استفاده شوند.
PHP می‌تواند برای سفارشی‌‌سازی صفحات وب در سطوح بالا و طراحی‌های رابط‌های کاربری با میزان بالایی از تعامل‌پذیری، پشتیبانی از معاملات آنلاین و قابلیت ادغام‌شدن با پایگاه‌های داده استفاده شود. از دیگر کاربردهای PHP در زمینه ایجاد صفحات وب‌سایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
PHP در زمینه سیستم‌های مدیریت محتوا کاربردهای زیادی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:
شما می‌توانید با استفاده از برخی از فریم‌ورک‌های PHP مثل کیک‌پی‌اچ‌پی (CakePHP) و کدایگنایتر (CodeIgniter) پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین را سریع و بدون مشکل ایجاد کرد. پلتفرم‌های تجارت الکترونیک ایجادشده با این‌زبان عملکرد خوبی دارند. از میان پلتفرم‌های تجارت الکترونیک مطرح و محبوب ایجادشده با PHP می‌توان به مجنتو، اوپن کارت، زن کارت (Zen Cart)، پرستاشاپ، آگورا کارت (AgoraCart) و اوبرکارت (Ubercart) اشاره کرد.
ساخت اپلیکیشن‌های با رابط کاربری گرافیکی یکی دیگر از کاربردهای مهم PHP است. توسعه‌دهندگان می‌توانند با ابزارهای نظیر PHP-GTK 2 و ZZEE PHP GUI که اسکریپت نویسی با PHP را امکان‌پذیر می‌کنند می‌توان PHP را در قالب یک فایل نصبی exe. ایجاد کرد تا به‌تنهایی قابل اجرا باشند و به این ترتیب ساخت اپلیکیشن با رابط کاربری گرافیکی امکان‌پذیر می‌شود.
بسیاری از فریم‌ورک‌های PHP لایبرری متن‌بازی مانند مینگ (Ming) ایجاد کرده‌اند که ساخت فایل فلش با فرمت و پسوند swf. با آن امکان‌پذیر است. این‌فایل‌ها می‌توانند عناصر مختلفی مانند پالت رنگ‌ها، تصاویر JPEG و PNG، اشکال مختلف، متن و دکمه‌ها و انیمیشن‌ها را در خود جای دهند و کارهای خاصی هم انجام دهند. در ضمن ساخت و جایگذاری برخی از عناصر فلش مثل فرم ورود به سایت یا فرم ایمیل در صفحات وب پویا نیز با استفاده از PHP به‌راحتی امکان‌پذیر است.
دستکاری تصاویر نیز با استفاده از PHP امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با بهره‌مندی از لایبرری‌هایی مثل ایمجین (Imagine)، جی دی (GD library) و ایمیج مجیک (ImageMagick)، پردازش‌های مختلفی روی تصاویر انجام دهید که شامل چرخاندن، کراپ‌کردن، تغییر اندازه، افزودن واترمارک و ایجاد تصاویر تامنیل می‌شود.
خروجی تصاویر پردازش‌شده با این‌لایبرری‌ها دارای فرمت‌های jpeg ،gif ،wbmp ،xpm و png هستند. انجام این‌عملیات پردازشی روی تصاویر برای ساخت وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های وب قوی و مناسب، امری ضروری است.
یکی دیگر از کاربردهای PHP ایجاد ابزارهای مورداستفاده برای ارائه و نمایش اطلاعات مثل چارت‌ها، نمودارها و ترسیم‌های توزیعی است. PHP معمولاً در هنگام ایجاد بخش فرانت اند وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، اپلیکیشن‌های دسکتاپ و سایر موارد که داده‌ها باید به‌صورت مختصر و گرافیکی نمایش داده شود، برای این‌هدف استفاده می‌شود.
 ایجاد فایل‌های PDF یکی دیگر از کاربردهای مهم PHP است. ابزاری به نام PDFLib که در حقیقت یک لایبرری داخلی است، می‌تواند برای ایجاد و تغییر فایل‌های PDF با بهره‌مندی از پی اچ پی استفاده شود. این‌ابزار می‌تواند برای ایجاد یک سیستم صورت‌حساب آنلاین در زمینه ایجاد صورتحساب HTML محور در قالب فایل PDF نیز به ما کمک کند.
PHP به‌عنوان یک زبان اسکریپت‌نویسی پرکاربرد مزایای زیادی دارد و در کنار این‌مزایا طبیعتاً معایبی نیز دارد.
برخورداری از مهارت‌های زیر برای ماهرشدن در برنامه‌نویسی با این‌زبان ضروری است:
درصورتی‌که در زمینه برنامه‌نویسی PHP به مهارت‌های لازم دست پیدا کردید، می‌توانید شانس استخدام خود در مشاغل زیر را افزایش دهید و درآمد خوبی کسب کنید:
لازم به ذکر است متوسط درآمد سالانه یک توسعه‌دهنده PHP در آمریکا ۱۱۶،۱۳۴ دلار است.
همان‌طور که گفتیم یادگیری PHP در سطح ابتدایی کار چندان دشواری نیست و اگر وقت کافی برای انجام این‌کار صرف کنید، می‌توانید تنها در مدت ۳ تا ۶ ماه آن را فرا بگیرید. توصیه می‌کنیم این‌زبان را قبل از زبان‌های پیچیده‌تر مانند اچ تی ام ال، سی اس اس و اس کیو ال فراگیرید.
همان‌طور که گفتیم منابع آموزشی آنلاین زیادی برای فراگیری این‌زبان برنامه‌نویسی به‌صورت خودآموز وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید در حد قابل قبولی بر آن مسلط شوید. کسب موفقیت در یادگیری پی اچ پی نیازمند تمرین و تکرار فراوان است.
با توجه به چندمنظوره بودن این‌زبان، قابل‌ استفاده بودن آن در سیستم‌عامل‌های مختلف و امکان‌پذیربودن استفاده از آن همراه با تعداد زیادی از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر، یادگیری آن واقعاً ارزش دارد و حتی در سال ۲۰۲۲ نیز تقاضا برای استخدام برنامه نویسان PHP ماهر در حال افزایش است.
نت بینز (NetBeans) و کومودو ادیت (Komodo Edit) دو مورد از بهترین نرم‌افزارهای ویرایشگر کد یا به‌اصطلاح نرم‌افزارهای IDE هستند که می‌توانید با استفاده از آنها برنامه‌نویسی و توسه وب و اپلیکیشن را راحت‌تر، سریع‌تر و کم‌خطاتر کنید؛ زیرا برخی از این‌نرم افزارها دارای قابلیت تصحیح خودکار خطاها هستند یا در صورت ایجاد اشتباه در کدنویسی در مورد آن هشدار می‌دهند.
PHP یا Hypertext Preprocessor یک زبان اسکریپت‌نویسی متن‌باز سمت سرور است که به‌صورت گسترده در حوزه توسعه وب استفاده می‌شود.
طراحی و ایجاد صفحات وب و وب‌سایت‌ها، مدیریت سیستم‌های مدیریت محتوا، مدیریت پایگاه‌های داده، طراحی و ایجاد پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین، طراحی و ایجاد اپلیکیشن‌های دارای رابط کاربری گرافیکی، پردازش تصاویر و طراحی گرافیکی، اصلی‌ترین کاربردهای PHP هستند.
مشاغل مرتبط با توسعه وب و اپلیکیشن‌های وب، طراحی و ایجاد اپلیکیشن‌های دسکتاپ، ایجاد طراحی‌های واکنشگرا و طراحی افکت‌های جذاب برای وب‌سایت‌ها و نظارت بر عملکرد سایت‌ها، بخشی از مشاغل پردرآمد برای برنامه نویسان PHP ماهر هستند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster