توییتر روز گذشته حساب شماری از روزنامه‌نگاران شناخته‌شده‌ی صنعت فناوری را به دلیل لینک‌دهی به رباتی که جت شخصی ایلان ماسک را رهگیری می‌کرد، تعلیق کرد.
توییتر عصر پنج‌شنبه به وقت محلی حساب کاربری شماری از روزنامه‌نگاران معروف را که خبرهای ایلان ماسک و این شبکه‌ی اجتماعی را پوشش می‌دادند، مسدود کرد. در ابتدا گفته می‌شد حساب این افراد به‌طور دائمی تعلیق شده است، بااین‌حال ماسک گفته که پس از گذر هفت روز حساب‌های تعلیق‌شده بازمی‌گردند.
تعلیق حساب روزنامه‌نگاران در حالی انجام می‌شود که توییتر در روزهای اخیر سیاست‌هایش را درباره‌ی حساب‌هایی که محل جت‌های خصوصی را رهگیری می‌کنند تغییر داده است. درنتیجه‌ی این اتفاق، حسابی که جت شخصی ایلان ماسک را پایش می‌کرد و به فالورهای زیادی دست پیدا کرده بود مسدود شد.
براساس نوشته‌ی CNBC، حساب کاربری رایان مک (روزنامه‌نگار نیویورک تایمز)، دانی اوسالیوان (روزنامه‌نگار CNN)، درو هارول (روزنامه‌نگار واشینگتن پست)، مت بیندر (روزنامه‌نگار مشبل) و چند روزنامه‌نگار مستقل در روزهای اخیر مسدود شده است.
حساب کاربری پلتفرم Mastodon که رقیبی برای توییتر محسوب می‌شود نیز تعلیق شده است. حساب‌های توییتری تحت مدیریت روزنامه‌نگاران NBC News نتوانسته‌اند هیچ لینکی به صفحات Mastodon توییت کنند. هم‌زمان با این اتفاق،‌ هشتگ Mastodon در توییتر ترند شده بود.
ایلان ماسک می‌گوید تعلیق حساب روزنامه‌نگاران سرشناس نتیجه‌ی تغییر سیاست‌های توییتر درباره‌ی رهگیری جت‌های خصوصی است. گفته می‌شود روزنامه‌نگاران موردبحث لینکی به صفحات رهگیری جت‌های خصوصی پست کرده‌اند و همین موضوع عامل تعلیق حساب آن‌ها بوده است.
ایلان ماسک می‌گوید حساب‌هایی که پنج‌شنبه مسدود شدند، محل او را به‌صورت بلادرنگ فاش می‌کردند و «اساساً مختصات ترور ارائه می‌دادند.» به گفته‌ی ایلان ماسک تعلیق حساب روزنامه‌نگاران هفت روز به طول می‌انجامد. ماسک مدت کوتاهی پس از تصاحب توییتر گفته بود حسابی را که محل جت شخصی‌اش را رهگیری می‌کند مسدود نخواهد کرد.
روزنامه‌نگاران تعلیق‌شده در بیانیه‌ای از اقدام ماسک انتقاد کرده‌اند. دانی اوسالیوان می‌گوید به‌نظر می‌رسد ایلان ماسک بدون اتکا بر قانون و صرفاً براساس میل شخصی‌اش حساب‌ها را مسدود می‌کند. یکی از مدیران روزنامه‌ی واشینگتن پست می‌گوید مسدود شدن حساب درو هارول کاملاً با ادعای ماسک مبنی‌بر فراهم‌سازی امکان آزادی بیان در توییتر تضاد دارد.

نماینده‌ی دموکرات ایالت ماساچوست آمریکا در توییتی می‌گوید جلسه‌ای با نمایندگان توییتر برگزار کرده است تا مطمئن شود که این شبکه‌ی اجتماعی علیه روزنامه‌نگاران منتقد اقدام نمی‌کند: «کمتر از ۱۲ ساعت بعد، چندین روزنامه‌نگار حوزه‌ی فناوری تعلیق شده‌اند. موضوع چیست ایلان ماسک؟»
گفته می‌شود جک سوئینی، خالق حسابی که حرکت جت شخصی را رهگیری می‌کرد، توسط ایلان ماسک تهدید به اقدام قانونی شده است. ماسک می‌گوید سه‌شنبه‌ی این هفته برای خودرویی که فرزندش در آن حضور داشته مزاحمت ایجاد شده است. سوئینی می‌گوید هیچ اطلاعی از شکایت احتمالی ایلان ماسک ندارد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster