با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام سرطان یکی از موثرترین روش ها برای درمان آن محسوب می شود، دانشمندان تلاش کردند تا روش جدیدی را برای شناسایی این بیماری از طریق آزمایش خون توسعه دهند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آزمایش خون جدید و ارزان توسعه داده شده توسط محققان نوید بخش […]
با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام سرطان یکی از موثرترین روش ها برای درمان آن محسوب می شود، دانشمندان تلاش کردند تا روش جدیدی را برای شناسایی این بیماری از طریق آزمایش خون توسعه دهند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آزمایش خون جدید و ارزان توسعه داده شده توسط محققان نوید بخش موفقیت هایی در این زمینه است.
یک موسسه تحقیقاتی در بریتانیا معتقد است حدود ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده، سرطان سینه یا تخمدان در صورتی که در مراحل اولیه شناسایی شده بودند می توانستند حداقل ۵ سال به زندگی خود ادامه دهند. اما معمولاً این بیماری در اکثر بیماران دیر هنگام تشخیص داده میشود. یکی از چالش های اساسی در تشخیص زودهنگام آن مربوط به آزمایش های تهاجمی و پرهزینه است. آنها ممکن است نتایج مثبت کاذب نیز ارائه کنند. حتی در برخی از سرطان‌ها مانند تومور مغزی و یا سرطان کلیه  غربالگری استانداردی برای تشخیص وجود ندارد.
روش محققان دانشگاه فناوری چالمرز سوئد یک آزمایش ساده و غیر تهاجمی است که می‌تواند با دقت کافی حدود ۱۴ نوع سرطان را در مراحل اولیه شناسایی کند. در این روش از یادگیری ماشینی برای نظارت بر سطح گلیکوز آمینو گلیکان به عنوان یک نشانگر زیستی در تشخیص سرطان استفاده شده است. آنها در آزمایش های انجام شده نمونه های خون و ادرار ۱۲۶۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند. به گفته این محققان این روش می‌تواند تا ۶۷ درصد در تشخیص سرطان دقت عمل داشته باشد. همچنین دقت آن در تشخیص محل قرارگیری تومورها نیز ۸۹ درصد است.
تبلیغات :
buy Neuralink
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster