دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
سامسونگ بیستم مهر امسال از جدیدترین نسخه رابط کاربری موبایل خود یعنی 0.One UI 5 رونمایی کرد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
سامسونگ بیستم مهر (۱۰ اکتبر) از جدیدترین نسخه رابط کاربری خود یعنی 0.One UI 5 رونمایی کرد. مهم‌ترین تغییرات جدید 0.One UI 5 نسبت به One UI 4، شامل پرمیشن‌های نوتیفیکیشن جدید و تنظیمات زبانی جدیدی می‌شود که امکان تغییر زبان هریک از اپلیکیشن‌ها به‌صورت جداگانه را فراهم می‌کند.
جدیدترین نسخه رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ براساس جدیدترین نسخه اندروید یعنی اندروید ۱۳ منتشر شده و تمام گوشی‌های سامسونگ که قابلیت دریافت اندروید ۱۳ را دارند، می‌توانند از 0.One UI 5 و ویژگی‌های جدید آن نیز استفاده کنند. گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۲ نخستین گوشی‌هایی بودند که این‌ رابط کاربری سامسونگ را دریافت کردند.
در این‌ مطلب قصد داریم شما را با بهترین ویژگی‌های رابط کاربری جدید گوشی‌های سامسونگ آشنا کنیم؛ اما اجازه دهید پیش از آن ببینیم کدام یک از گوشی‌های سامسونگ از اندروید ۱۳ و 0.One UI 5 پشتیبانی می‌کنند:
گوشی‌های سری گلکسی اس
گوشی‌های سری گلکسی نوت
گوشی‌های سری گلکسی زد
گوشی‌های سری گلکسی A
گوشی‌های سری گلکسی ام
گوشی‌های سری اف
مهم‌ترین تغییرات جدید 0.One UI 5 شامل پرمیشن‌های نوتیفیکیشن جدید، تنظیمات زبانی جدیدی می‌شود که امکان تغییر زبان هریک از اپلیکیشن‌ها به‌صورت جداگانه را فراهم می‌کند. اجازه دهید چند مورد از بهترین ویژگی‌های 0.One UI 5 ها با یکدیگر مرور کنیم
این‌ویژگی که با تقلید از iOS 16 در 0.One UI 5 ایجاد شده است، سفارشی‌سازی صفحه لاک اسکرین مطابق میلتان را امکان‌پذیر می‌کند. سفارشی‌سازی‌های قابل انجام با بهره‌مندی از این‌ویژگی شامل تغییر والپیپر لاک اسکرین، تغییر ظاهر ساعت، تغییر در تنظیمات نمایش نوتیفیکیشن‌ها و سایر موارد می‌شود. در ضمن امکان مشاهده موارد سفارشی‌سازی‌شده از طریق یک پیش‌نمایش زنده قبل از اعمال نهایی آنها نیز وجود دارد.
سامسونگ برای جذاب‌ترکردن عناصر گرافیکی رابط کاربری جدید خود از بهبودهای ایجادشده در اندروید ۱۳ برای موتور ایجاد تم، استفاده کرده است. کاربران جدیدترین نسخه رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ می‌تواند از تم‌های دارای ۱۶ ست از پیش تنظیم شده رنگ که بر اساس والپیپرها ایجاد شده‌اند، استفاده کنند.
به لطف این‌قابلیت جدید در 0.One UI 5 زمانی که والپیپری را انتخاب و اعمال می‌کنید، ست‌های رنگی را که به‌صورت خودکار از والپیپرها استخراج شده‌اند، مشاهده می‌کنید. درصورتی‌که هیچ یک از ست‌های رنگ پیشنهادشده را دوست نداشتید، ۱۶ رنگ اصلی به شما نمایش داده می‌شود. برای بهره‌مندی از این‌قابلیت باید مسیر Settings > Wallpaper and style > Color palette را دنبال کنید
سامسونگ از این‌ویژگی برای نخستین بار در گوشی‌های ارزان‌قیمت سری ارزان‌قیمت گلکسی A استفاده کرد و سپس در One 4.0 استفاده از آن را برای گوشی‌های رده‌بالای خود نیز امکان‌پذیر کرد.
با بهره‌مندی از قابلیت RAM Plus می‌توان از بخشی از حافظه داخلی گوشی به‌عنوان رم گوشی استفاده کرد؛ البته حافظه داخلی به‌عنوان حافظه مجازی رم استفاده می‌شود و به‌اندازه حافظه رم فیزیکی، سریع نیست و جایگزین آن نمی‌شود؛ در ضمن این‌قابلیت اگر به شکل درست استفاده نشود، نه‌تنها باعث افزایش سرعت گوشی نمی‌شود، بلکه سرعت آن را کمتر هم می‌کند.
غیرفعال کردن این‌ویژگی در One 4.0 و سایر نسخه‌های این‌رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ امکان‌پذیر نبود؛ اما در 0.One UI 5 امکان انجام این‌کار فراهم شده است و شما می‌توانید قابلیت مذکور را خاموش کنید. بدون تردید چنانچه از گوشی‌های رده‌بالای سامسونگ با رم ۸ یا ۱۲ گیگابایتی استفاده می‌کنید، استفاده از قابلیت RAM Plus تغییر محسوسی در سرعت و عملکرد گوشی شما ایجاد می‌کند و تنها بخشی از حافظه داخلی آن اشغال می‌شود و بدون استفاده باقی می‌ماند؛ بنابراین با غیرفعال کردن این‌قابلیت می‌توانید از تمام فضای حافظه داخلی گوشی خود استفاده کنید.
برای غیرفعال کردن قابلیت RAM Plus باید پس از دنبال کردن مسیر Settings > Battery & Device care > Memory > RAM Plus گزینه مربوط به غیرفعال‌کردن آن را انتخاب کنید. در این‌قسمت می‌توانید فضای موردنظر خود برای استفاده از حافظه داخلی به‌عنوان حافظه رم را نیز مشخص کنید.
شما می‌توانید با انجام یک سری ژست‌های حرکتی ساده در 0.One UI 5َ، برخی از وظایف را به‌سادگی انجام دهید؛ مثلاً می‌توانید با سوایپ‌کردن از بالای نمایشگر به قسمت میانی آن، هر اپلیکیشنی را در حالت پاپ‌آپ باز کنید. همچنین می‌توانید با سوایپ‌کردن با دو انگشت خود از پایین به بالای نمایشگر، نمایشگر را به دو قسمت تقسیم کنید و از حالت اسپلیت ویو استفاده کنید.
چنانچه قبلاً دو اپلیکیشن را در حالت اسپلیت ویو فعال کرده‌اید، می‌توانید با بهره‌مندی از این‌ژست حرکتی، کشوی اپلیکیشن‌ها را به بالا بکشید. این‌قابلیت در One UI 4.1.1 تنها برای گوشی گلکسی زد فولد ۴ امکان‌پذیر بود؛ اما 0.One UI 5 امکان استفاده از این‌قابلیت را برای تمام گوشی‌های میان‌رده سامسونگ را فراهم کرده است. برای بهره‌مندی از ژست حرکتی مورد استفاده برای باز کردن اپلیکیشن‌ها در حالت پاپ‌آپ، باید پس از دنبال کردن Settings > Advanced features > Labs گزینه Swipe for pop-up view و برای فعال کردن سوایپ مورد استفاده برای فعال کردن حالت اسپلیت ویو، باید گزینه Swipe for split screen را انتخاب کنید.
سامسونگ در 0.One UI 5 قابلیت استخراج متن از تصویر (قابلیت OCR) را در گالری گوشی ادغام کرده است و برای استفاده از این‌قابلیت در گالری، دیگر نیازی نیست از دستیار مجازی بیکسبی استفاده کنید. در جدیدترین نسخه رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ، برای استفاده از این‌قابلیت در گالری تنها کافی است انگشت خود را برای چند ثانیه روی بخشی از متن موجود در تصاویر قرار دهید. پس از انجام این‌کار، اپلیکیشن گالری به‌صورت خودکار متن موجود در تصاویر را تشخیص می‌دهد و آنها را استخراج می‌کند.
به لطف وجود این‌قابلیت در 0.One UI 5 که با تقلید از Siri Suggestions widget در گوشی‌های آیفون ایجاد شده است، در صورت انتخاب ویجت 4×2 (ویجت متشکل از دو ردیف چهارتایی اپلیکیشن) اپلیکیشن‌ها و فعالیت‌های مختلف به کاربر بر اساس نحوه استفاده او از گوشی، پیشنهاد می‌کند
سامسونگ در 0.One UI 5 نام قابلیت Bixby Routines را Modes و Routines تغییر داده شده و این‌قابلیت تقویت کرده است. قابلیت Modes امکان انجام چند وظیفه و فعال‌کردن چند حالت به‌صورت هم‌زمان را فراهم می‌کند.
به‌ عنوان مثال با استفاده از این‌قابلیت می‌توانید گوشی را طوری تنظیم کنید که زمانی که حالت رانندگی (Driving Mode) را فعال می‌کنید، گوگل مپ نیز به‌صورت خودکار اجرا و حالت قطع صدای نوتیفیکیشن ها نیز به‌صورت خودکار فعال شود. حالت Routines نیز انجام یک سری از سفارشی‌سازی‌ها را امکان‌پذیر کرده است.
در 0.One UI 5 یک سری قابلیت‌های جدید به اپلیکیشن دوربین نیز اضافه شده است. به‌عنوان مثال می‌توانید با سوایپ عمودی روی نوار زوم (زوم بار)، با یک دست روی تصویر زوم کنید. در ضمن یک سری ترفند مرتبط با تنظیمات کنترل‌کننده مختلف در حالت فیلم‌برداری (video) و تصویربرداری حرفه‌ای (Pro photos) نیز ایجاد شده است
گوشی‌های سامسونگ تولید و عرضه شده در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و تمام گوشی‌هایی که قابلیت دریافت اندروید ۱۳ را دارند، می‌توانند 0.One UI 5 را نیز دریافت کنند.
کاربران آن دسته از گوشی‌های سامسونگ که امکان دریافت 0.One UI 5 را دارند، می‌توانند با دنبال‌کردن مسیر Settings > Software update > Download and install این رابط کاربری را دریافت کنند.
از میان شاخص‌ترین ویژگی‌های 0.One UI 5 می‌توان به قابلیت سفارشی‌سازی صفحه لاک اسکرین، برخورداری از تم‌هایی با رنگ‌های متنوع‌تر، قابلیت Modes، قابلیت Routines، ادغام قابلیت استخراج متن از تصویر در اپلیکیشن گالری گوشی، برخورداری از ویجت‌های هوشمند و همچنین برخورداری از یک سری ژست حرکتی جدید اشاره کرد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster