دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان در آزمایشی نشان داده‌اند که با لیزر‌درمانی به روش tPBM می‌توان قدرت حافظه کوتاه‌مدت مغز را افزایش داد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
دانشمندان با بررسی‌های خود نشان داده‌اند که لیزر‌درمانی می‌تواند در بهبود قابلیت‌های شناختی مغز مؤثر باشد. البته هنوز سؤالات مهمی در‌این‌باره وجود دارد که به آن‌ها پاسخ داده نشده است، اما محققان می‌گویند با هدف قراردادن بخش‌های خاصی از مغز می‌توان حافظه کوتاه‌مدت را تقویت کرد.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه معمولی پکن در این درمان از تکنیکی به نام فتوبایومدولاسیون جمجمه (tPBM) استفاده کرده‌اند که شامل تابش نور از طریق جمجمه به مغز است و می‌تواند تغییراتی را در فعالیت‌های مغز به‌وجود بیاورد.
محققان برای آزمایش درمان پیشنهادی خود 90 زن و مرد بین 18 تا 25 سال را گردآوری کردند و مورد لیزر‌درمانی قرار دادند. این نور به سمت راست قشر پیش‌پیشانی مغز آن‌ها تابانده شد. این قسمت نقش مهمی در حافظه کوتاه‌مدت ایفا می‌کند و به همین منظور محققان با شکل‌های مختلفی از tPBM آن را تحریک کردند.
برای مثال، برخی با لیزری با طول موج 1064 نانومتری و برخی با طول موج‌های کوتاه‌تر آزمایش شدند. همچنین دانشمندان برای بعضی‌ها سمت چپ مغز آن‌ها را آزمایش کردند. افزون بر این، یک گروه دارونما هم انتخاب شدند تا زیر نور معمولی قرار بگیرند.
بیماران در طول این آزمایش چندین آزمون حافظه را انجام دادند و توانایی آن‌ها ارزیابی شد. در‌نهایت، کسانی که تحت لیزر 1064 نانومتری قرار گرفتند، عملکرد بهتری داشتند و به‌طور میانگین 2.1 شیء را به خاطر سپردند، در حالی که بقیه پس از قرارگرفتن زیر انواع نورهای درمانی 1.9 شیء را به یاد آوردند و فقط 10 درصد پیشرفت کرده بودند.
محققان در طول این آزمایش‌ها مغز افراد را از طریق نوار مغزی تحت نظر داشتند و این تغییرات در آن‌جا هم دیده شد. حالا اگرچه نتایج این تحقیق می‌تواند نویدبخش اتفاقات خوبی برای آینده tPBM باشد، اما هنوز کارهای بیشتری باید انجام بگیرد تا از اثرات این درمان و پایداری آن مطمئن شویم.
لیزر‌درمانی در جمجمه می‌تواند برای کمک به بیماران ADHD، پارکینسون و آلزایمر هم مفید باشد. نتایج این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster