دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان سیستمی ساخته‌اند که می‌تواند از روی یک اسکن پرتو ایکس خطر سکته یا حمله قلبی در 10 سال آینده بیمار را تشخیص دهد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
محققان به‌تازگی مدل هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند با کمک یادگیری عمیق از روی یک اسکن پرتو ایکس تشخیص دهد که فرد تا 10 سال آینده در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی قرار دارد یا خیر.
این سیستم یادگیری عمیق از هوش مصنوعی برای شناسایی تصاویر پرتو ایکس استفاده می‌کند تا احتمال بروز سکته یا حمله قلبی را پیش‌بینی کند. دکتر «جیکوب وایس»، محقق ارشد این پژوهش از بیمارستان عمومی ماساچوست آمریکا می‌گوید: «ما نشان دادیم که یک اسکن پرتو ایکس از سینه می‌تواند چیزی فراتر از یک اسکن معمولی باشد. ما با این رویکرد می‌توانیم نوعی ارزیابی کمّی داشته باشیم تا اطلاعات تشخیصی و پیش‌بینی خود از آینده را در اختیار پزشکان و بیماران قرار دهیم.»
دکتر وایس می‌گوید فناوری آن‌ها به بیماران کمک می‌کند تا درمان‌های لازم را شروع کنند. بیماران قلبی معمولاً می‌توانند با مصرف برخی داروها، سطح کلسترول خون خود را پایین بیاورند و تا 25 درصد از بروز سکته یا حملات قلبی جلوگیری کنند.
سیستمی که دکتر وایس و همکارانش ساخته‌اند، فقط با مجموعه‌ای از اسکن‌های پرتو ایکس سینه تعلیم داده شده است. این مدل با نام CXR-CVD می‌تواند ریسک مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی را پیش‌بینی کند. محققان این الگوریتم را با حدود 150 هزار اسکن پرتو ایکس از سینه آموزش دادند و آن را روی حدود 11 هزار نفر آزمایش کردند. نتیجه این بود که رابطه نزدیکی میان پیش‌بینی هوش مصنوعی از آینده داوطلبان و بروز مشکلات قلبی و عروقی در طول سالیان بعدی وجود داشت.
دکتر وایس می‌گوید: «مدت‌هاست فهمیده‌ایم که پرتو ایکس اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به روش‌های تشخیصی سنتی به دست می‌آورد، اما از این اطلاعات استفاده نکرده بودیم، چون روش مناسب و قابل‌اطمینانی برای انجام این کار نداشتیم. پیشرفت‌های هوش مصنوعی حالا این مسئله را محقق کرده‌ است.»
یافته‌های مقدماتی این پژوهش در اجلاس سالانه «انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی» ارائه شده است. این نتایج هنوز در یک مجله علمی به چاپ و تأیید نرسیده‌اند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster