مزایده یا حراج خودرو، یک راهکار رقابتی برای فروش خودرو است. در مزایده، خودروی عرضه شده به بیشترین قیمت پیشنهاد شده به فروش می‌رسد.
در سال‌های اخیر، شرکت‌های سایپا و ایران خودرو برای برخی محصولات خود اقدام به برگزاری مزایده می‌کنند. همچنین سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نیز خودروهای خارجی رسوبی موجود در گمرک کشور را به صورت مزایده‌ای به فروش می‌رساند.
بنابر اعلام سعید غلامی‌باغی، عضو هیئت مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش اموال منقول سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، ۳۸ خودرو سواری وارداتی به مزایده گذاشته می‌شود.
سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در اطلاعیه‌ای درباره نحوه واریز وجه برندگان مزایده خودروهای خارجی گفت:
شرکت خودروسازی سایپا، هر چند ماه یکبار اقدام به برگزاری مزایده محصولات ناقص یا ایراددار خود می‌کند. قیمت نهایی خرید این خودروها تفاوت قابل توجهی با قیمت رسمی آن‌ها دارد. از همین رو برخی از متقاضیان خودرو ترجیح می‌دهند با شرکت در این مزایده‌ها اقدام به خرید خودرو کنند. فردی که بیشترین قیمت را برای محصول پیشنهاد داده باشد، برنده مزایده است.
شرکت خودروسازی ایران خودرو نیز مانند سایپا، خودروهای ناقصی که مدتی در پارکینگ این خودروسازی باقی مانده را از طریق مزایده به فروش می‌رساند.
خودروهای صفر خارجی که در این سال‌ها به دلیل مشکلات ثبت سفارش با مشکل ترخیص از گمرک روبه‌رو شده‌اند، به دلیل شرایط نامناسب نگهداری دچار استهلاک و آسیب می‌شدند. به همین دلیل سازمان اموال تملیکی این خودروهای خارجی رسوبی را در سایت خود به مزایده گذاشت و منابع حاصل از فروش این خودروها به خزانه دولت واریز شد.
قائم مقام سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی درباره آمارهای دو دوره برگزاری مزایده خودروهای رسوبی خارجی گفت:
مرحله دوم مزایده خودروهای اموال تملیکی برگزار شد و برندگان آن مشخص شدند. در این مرحله ۷۶ خودرو در فهرست مزایده قرار داشتند. ارزش کارشناسی این خودروها ۳۰۱ میلیارد تومان تعیین شده بود که به مبلغ ۳۹۳ میلیارد تومان به فروش رسیدند.
این آمار رشد ۴۲ درصدی قیمت فروش نسبت به ارزش پایه را نشان می‌دهد و میانگین قیمت فروش هر خودرو ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است. بالاترین قیمت ۱۰ میلیارد تومان بود که برای پورشه ماکان پیشنهاد داده شد و ارزان‌ترین قیمت برنده هم برای کیا سراتو به مبلغ یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان بود.
بنابر اعلام سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، فرایند برگزاری مزایده اینترنتی ۱.۰۶۲ خودروهای رسوبی وارداتی از ساعت ۸ پنجشنبه، ۷ مهر ۱۴۰۱ انجام شد.
فروش آنلاین خودرو
تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


source

source

توسط digitalwebmaster