دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
بر این اساس ایجاد یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرم‌های حوزه بیمه ممنوع است، این به‌معنای پایان چالش بزرگ استارتاپ‌های بیمه‌ای است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
آیین‌نامه اجرایی حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین حوزه بیمه از سوی کارگروه اقتصاد دیجیتال تصویب شد. بر این اساس، ایجاد یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرم‌های حوزه بیمه ممنوع است. این به‌معنای پایان چالش بزرگ استارتاپ‌های بیمه‌ای است.
در راستای ساماندهی و حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین حوزه بیمه و تقویت نظام تنظیم‌گری حوزه بیمه‌های تجاری، از وزارت اقتصاد خواسته شده تا شرایط و ضوابط فعالیت پلتفرم‌های خدمات بیمه‌ای را ظرف مدت سه ماه، تدوین و ابلاغ کند. البته تدوین ضوابط بایستی با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و براساس شرایط تعیین‌شده در این آیین‌نامه صورت گیرد.
طبق آیین‌نامه حمایتی مذکور، پلتفرم‌های خدمات بیمه‌ای به‌عنوان کارگزار یا تجمیع‌کننده بیمه شناسایی خواهند شد. همچنین این پتلفرم‌ها می‌توانند انواع بیمه‌نامه‌ها را با رعایت قانون تجارت الکترونیکی، فراهم کنند.
یکی از مهم‌ترین بخش‌های این آیین‌نامه به بخش سوم ماده اول اختصاص دارد که طبق آن هرگونه نهادسازی یا ایجاد ساختار و تشکیلاتی که منجر به ایجاد نهاد واسط آنلاین جدید شود، ممنوع است. این موضوع در واقع بزرگ‌ترین چالشی را که استارتاپ‌های بیمه‌ای طی ماه‌های اخیر با آن روبه‌رو بوده‌اند، حل می‌کند؛ چرا که به معنای ممنوعیت فعالیت آمیتیس یا همان سوئیچ بیمه مرکزی است.
این آیین‌نامه همچنین خواستار ارتقای نظارت بیمه مرکزی با استفاده از ابزارهای آنلاین هوشمند و فناوری‌های تنظیم‌گر شده است. هدف از آن نیز تقویت فضای رقابتی، سلامت و شفافیت بازار، جلوگیری از رفتارهای انحصارگرایانه و ضد رقابتی پلتفرم‌های این حوزه عنوان شده است.
طبق ماده 2 آیین‌نامه حمایتی، پلتفرم‌های خدمات بیمه‌ای به‌عنوان نمایندگان مؤسسات بیمه‌ای تلقی شده و خدمات تبادل داده‌ای فعلی مورد نیاز آن‌ها توسط بیمه مرکزی و مؤسسات بیمه، تا زمان تصویب دستورالعمل ماده یک این آیین‌نامه تداوم خواهد داشت.
گفتنی است که استارتاپ‌های بیمه‌ای طی سال‌های گذشته چالش‌های مختلفی را با بیمه مرکزی تجربه کردند. حال این امیدواری وجود دارد که با تدوین ضوابط یاد‌شده، شاهد رگولاتوری هر‌چه بهتر این حوزه باشیم.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster