شرکت Cerebras System به تازگی از ابر کامپیوتر جدید خود رونمایی کرد که قرار است در زمینه یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار بگیرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ابرکامپیوتر Andromeda مجهز به ۱۳.۵ میلیون هسته و توان رایانشی ۱۱ اگرافلاپ با نرخ ۱۶ بیت در هوش مصنوعی خواهد بود. این ابرکامپیوتر از […]
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
شرکت Cerebras System به تازگی از ابر کامپیوتر جدید خود رونمایی کرد که قرار است در زمینه یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار بگیرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ابرکامپیوتر Andromeda مجهز به ۱۳.۵ میلیون هسته و توان رایانشی ۱۱ اگرافلاپ با نرخ ۱۶ بیت در هوش مصنوعی خواهد بود. این ابرکامپیوتر از خوشه های ۱۶ تایی سیستم Cerebras c2 ساخته شده که در هر سیستم یک تراشه WSE2 قرار گرفته است. این تراشه بزرگترین تراشه ساخته شده در جهان محسوب میشود که ۵۴ سانتی متر مربع است. درون این تراشه ۸۵۰ هزار هسته بهمراه ۲.۶ میلیارد ترانزیستور جای گرفته است.
ساخت این تراشه در کالیفرنیا و در یک دیتاسنتری با هزینه ای بالغ بر ۳۵ میای.ن دلار انجام شد. تراشه WSE2 پیش از این در حوزه هایی مانند دانشگاه و تجاری برای کارهایی مانند مدل های زبانی بزرگ استفاده شده است. به گفته ابن شرکت ابرکامپیوتر Andromeda می تواند با استفاده از موازی سازی داده ها در مدل های زبانی بزرگ مقیاس پذیری در سطحی نزدیک به ایده آل را اجرا کند.
مقیاس پذیری بدان معناست که در صورت اضافه شدن کامپیوترهای بیشتر به این ابرکامپیوتر زمان آموزش شبکه عصبی آن کاهش یابد. علاوه بر آن Andromeda قابلیت های دارد که سیستم های مبتنی بر GPU قادر به انجام آن نیستند. هنوز هیچ کدام از ادعاهای Cerebras ثابت نشده است اما با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها از پردازشگرهای گرافیکی انویدیا برای آموزش مدل های یادگیری ماشینی استفاده کرده اند، این شرکت روش جالبی را انتخاب کرده است. در حال حاضر امکان دسترسی به آن از راه دور امکان پذیر است و برخی کاربران آن در حال حاضر شامل دانشگاه کمبریج، آزمایشگاه آرگون و دستیار صوتی Jasper AI هستند.
تبلیغات :
buy Neuralink
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster