دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
پژوهشگران با نقشه‌برداری توپوگرافی از سیاره مریخ دریافته‌اند که در منطقه‌ای موسوم به Aeolis Dorsa قبلا اقیانوس وجود داشته است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
محققان در دانشگاه ایالتی پن آمریکا مدرک جدیدی را مبنی بر وجود یک اقیانوس باستانی در شمال مریخ پیدا کرده‌اند. این مدرک که در نقشه‌برداری‌های توپوگرافی سیاره سرخ به دست آمده، نشان می‌دهد که این سیاره احتمالا در یک مقطع زمانی با افزایش سطح آب دریاها روبرو بوده است.
«بنجامین کاردناس»، استادیار علوم زمین‌شناسی دانشگاه ایالتی پن و نویسنده اصلی مقاله‌ای که در مجله Geophysical Research: Planets منتشر شده، می‌گوید: «آن‌چه به‌عنوان یکی از نکات مهم در این باره سریعاً به ذهن می‌رسد، این است که وجود اقیانوسی با این اندازه به معنای پتانسیل‌های بالاتر برای حیات است.»
کاردناس مدعی است که این یافته درباره اقلیم و تکامل مریخ اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهد. حالا می‌دانیم که سیاره سرخ در دوره‌ای آن‌قدر گرم و اتمسفرش آن‌قدر غلیظ بوده که وجود چنین حجمی از آب مایع را ممکن کند.
جامعه علمی قبلا هم حدس زده بودند که مریخ در گذشته اقیانوس داشته باشد. ولی در این اطلاعات جدید می‌توانیم یک خط ساحلی تقریبا 3.5 میلیارد ساله را ببینیم. محققان برای دستیابی به این مدرک، از نرم‌افزار ساخته سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده استفاده کردند تا از داده‌های ناسا و ارتفاع‌سنج لیزری مدارگرد مریخ نقشه بسازند.
سپس با این نقشه متوجه شدند که در منطقه‌ای به نام Aeolis Dorsa قبلا اقیانوس بوده است. کاردناس می‌گوید: «سنگ‌های موجود در Aeolis Dorsa اطلاعات هیجان‌انگیزی را از شرایط این اقیانوس در بر گرفته است. اقیانوس مریخ پویا بوده و سطح آب آن به طرز قابل توجهی بالا آمده بود. سنگ‌ها با سرعتی بالا در حاشیه آب‌های این اقیانوس ته‌نشین شده‌اند و تغییرات زیادی رخ داده است.»
کاردناس باور دارد که این منطقه می‌تواند حاوی نشانه‌های حیات هم باشد. او می‌افزاید: «این یک بدنه آبی غول‌آساست که با رسوباتی از زمین‌های بالادستی و احتمالا همراه با مواد مغذی تغذیه شده. اگر در مریخ موجی وجود داشته، این موج باید همین‌جا بوده باشد و آب‌ها را به آرامی پس و پیش کشیده باشد. این اقیانوس دقیقا همان جایی است که حیات باستانی مریخ می‌توانست در آن تکامل پیدا کند.»
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster