دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
ناسا متوجه شده که یکی از لرزش‌های ثبت‌شده توسط فرودگر InSight مربوط به برخورد شدید یک سیارک به مریخ بوده است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
محققان می‌گویند زلزله‌ای که فرودگر InSight ناسا احتمالا در اواخر ماه دسامبر 2021 احساس کرده، در واقع مربوط به برخورد یک سیارک با سطح سیاره مریخ بوده است. این اولین باری است که یک ماموریت شاهد به وجود آمدن دهانه‌ای در این سیاره بوده است.
دانشمندان با بررسی تصاویر قبل و بعد مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) متوجه به وجود آمدن دهانه‌ای به اندازه 150 متر شده‌اند. این شهاب سنگ ظاهرا اندازه‌ای نزدیک به 5 تا 12 متر داشته است. سنگی با این اندازه احتمالا در آسمان زمین می‌سوخت و از بین می‌رفت، اما اتمسفر رقیق مریخ نتوانست در برابر آن مقاومت کند.
این برخورد سهمگین چاله بزرگی به عمق 21 متر را به وجود آورده و قطعات آن تا فاصله 37 کیلومتری محل برخورد پرتاب شده است. بر اثر این برخورد بخشی از یخ‌های زیرسطحی مریخ هم به نمایش درآمده است. این یخ‌ها تاکنون در چنین فاصله نزدیکی به استوای مریخ دید نشده بودند.
اطلاعات صوتی مریخ نشان می‌دهد که صدای حاصل از این برخورد در مقایسه با فعالیت‌های عادی مریخ چقدر بیشتر بوده است. محققان برای تایید این رخداد از دو دوربین MRO استفاده کردند تا این دهانه را شناسایی کنند.
از سوی دیگر، گروه مستقلی از محققان می‌گویند احتمالا فقط 20 عدد از 1300 زلزله ثبت‌شده در مریخ ناشی از حرگات ماگما بوده است. امضای طیفی زلزله‌های مریخ ظاهرا حاکی از نرم بودن پوسته منطقه گوداله‌های سربروس در این سیاره است. این علامت در کنار خاک تیره نشان می‌دهد که فعالیت آتشفشانی احتمالا از حدود 50 هزار سال پیش در این سیاره شروع شده است.
این اکتشاف می‌تواند به جامعه علمی کمک کند تا با تعیین نرخ ظاهر شده دهانه‌ها در مریخ به درک بالاتری درباره ژئولوژی این سیاره دست یابد. به‌علاوه، این یافته می‌تواند برای کلونی‌های مریخ که برای خوراک و سوخت موشک‌های خود به یخ نیاز خواهند داشت، حیاتی باشد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster