درحالی‌که شرکت‌های حوزه‌ی فناوری به دلیل افزایش تورم و بالا رفتن نرخ بهره با چالش‌های اقتصادی قابل توجهی مواجه شده‌اند، اپل همچنان از افزایش درآمد خبر می‌دهد.
همان‌طورکه تحلیلگران انتظار داشتند، اپل لحظاتی پیش گزارش مالی جدیدش را منتشر کرد. این گزارش به عملکرد اپل در فصل سوم سال ۲۰۲۲ اشاره دارد، سه‌ماهه‌‌ای که اپل از آن به‌عنوان چهارمین فصل سال مالی خود یاد می‌کند.
بررسی آمار رسمی نشان می‌دهد اپل نه‌تنها از لحاظ درآمد بلکه از لحاظ سودِ هر سهم فراتر از انتظارات تحلیلگران وال‌استریت ظاهر شده است. اپل که اکنون ارزشمندترین شرکت آمریکا است دربرابر تحولات اقتصادی اخیر کاملاً مقاوم نبوده و به‌نظر می‌رسد فروش محصولات اصلی نظیر آیفون و همچنین سرویس‌های نرم‌افزاری کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.
به گزارش زومیت، اپل در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ موفق به کسب درآمد ۹۰٫۱۵ میلیارد دلاری شد، درحالی‌که تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند درآمد اپل ۸۸٫۹۰ میلیارد دلار باشد. درآمد اپل ۸٫۱ درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته است. در بازه‌ی زمانی موردبحث سود هر سهم اپل ۱٫۲۹ دلار بود. تحلیلگران انتظار داشتند سود هر سهم در بهترین حالت به ۱٫۲۷ دلار برسد.
درآمد آیفون در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ برابربا ۴۲٫۶۳ میلیارد دلار بود که از رشد سالانه‌ی ۹٫۶۷ درصدی خبر می‌دهد، اما تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند اپل در بازه‌ی زمانی یادشده ۴۳٫۲۱ میلیارد دلار آیفون بفروشد. درآمد مک با رشد ۲۵٫۳۹ درصدی به ۱۱٫۵۱ میلیارد دلار رسید و این واحد تجاری نزدیک‌به دو میلیارد دلار فراتر از حد انتظار ظاهر شد.

درآمد اپل در فصل سوم ۲۰۲۲ بیش از هشت درصد رشد کرد

اپل می‌گوید آیپد در فصل اخیر ۷٫۱۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. درآمد آیپد در این سه‌ماهه‌ ۱۳٫۰۶ درصد کاهش یافت و کمتر از عدد پیش‌بینی‌شده توسط تحلیلگران بود (۷٫۹۴ میلیارد دلار). درآمد سایر محصولات اپل که مواردی مثل ایرپاد و اپل واچ را شامل می‌شود، در فصل اخیر ۹٫۶۵ میلیارد دلار بوده است. درآمد این بخش ۹٫۸۵ درصد نسبت‌به سال قبل رشد کرد.
درآمد واحد خدمات اپل در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ به ۱۹٫۱۹ میلیارد دلار رسید که از رشد ۴٫۹۸ درصدی نسبت‌به سال گذشته خبر می‌دهد. تحلیلگران منتظر درآمد ۲۰٫۱۰ میلیارد دلاری برای واحد خدمات بودند.
حاشیه‌ی سود ناخالص اپل در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ برابربا ۴۲٫۳ درصد بوده، درحالی‌که تحلیلگران ۴۲٫۱ درصد را پیش‌بینی کرده بودند.
اپل رهنمود عملکرد مالی خود در فصل اول سال مالی ۲۰۲۳ را منتشر نکرده است. این فصل اهمیت بسیار زیادی برای اپل و سهام‌دارانش دارد، چون آمار فروش آیفون ۱۴ به‌طور کامل در آن دخیل خواهد بود. فصل اول سال مالی اپل که مصادف با فصل تعطیلات سال میلادی است همواره درآمد رکوردشکن برای این شرکت به ارمغان می‌آورد. اپل از سال ۲۰۲۰ به بعد رهنمود فصل اول سال مالی را منتشر نکرده است.
اپل موفق شد در فصل اخیر درآمدش را هشت درصد افزایش دهد، آن هم در شرایطی که درآمد فصلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعت فناوری کاهش یافته است. تیم کوک، مدیرعامل اپل، می‌گوید اگر به‌خاطر تحولات مربوط به ارزش دلار نبود، اپل می‌توانست درآمدش را در فصل اخیر به شکل دورقمی افزایش دهد. مجموع فروش اپل در سال مالی ۲۰۲۲ با رشد هشت درصدی به ۳۹۴٫۳ میلیارد دلار رسید.

تیم کوک می‌گوید تعداد کاربرهای مهاجر از اندروید به آیفون بار دیگر افزایش یافته است

تیم کوک می‌گوید اپل سرعت استخدام نیروهای جدید را کاهش داده است. سایر شرکت‌های حوزه‌ی فناوری نیز رویکرد مشابهی در پیش گرفته‌اند تا خودشان را برای رکود اقتصادی قریب‌الوقوع آماده کنند.
با وجود رشد فروش سالانه‌ی آیفون به میزان ۹ درصد، اصلی‌ترین محرک درآمدهای اپل نتوانست به اندازه‌ای که تحلیلگران وال‌استریت پیش‌بینی کرده بودند درخشان ظاهر شود. در هشت روز پایانی فصل اخیر فروش آیفون ۱۴ شروع شد و به همین دلیل تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند آمار فروش آیفون کمی بیشتر از عددِ ثبت‌شده باشد.
تیم کوک می‌گوید با وجود کاهش تقاضا برای گوشی‌ هوشمند برندهای رقیب، آیفون همچنان فروش خوبی تجربه می‌کند. براساس ادعای تیم کوک، اپل توانسته است تعداد مهاجران از اندروید به iOS را در فصل اخیر نیز افزایش دهد. کوک در کنفرانس مالی فصل قبل گفته بود تعداد مهاجران رکوردشکنی کرده است. تیم کوک می‌گوید گوشی‌های رده‌بالای جدید اپل یعنی آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس از لحاظ تأمین قطعه با یک‌سری مشکلات مواجه شدند.
واحد تجاری آیفون تنها کسب‌و‌کار اپل با عملکرد ضعیف‌تر از حد انتظار تحلیلگران نبود. واحد خدمات که در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از هزینه‌های اپل را به خود اختصاص داده است نیز نتوانست انتظارات تحلیلگران را برآورده کند. در فصل اخیر میزان رشد واحد خدمات کمی کمتر از پنج درصد بود، درحالی‌که همین واحد تجاری در فصل قبل رشد ۱۲ درصدی تجربه کرد.
واحد خدمات اپل در سال مالی ۲۰۲۲ با رشد ۱۴ درصدی مواجه شد و فروش ۷۸٫۱۳ میلیارد دلاری ثبت کرد. در سال گذشته‌ی میلادی واحد خدمات ۱۶ درصد و در سال ۲۰۲۰ بالغ‌بر ۲۷ درصد رشد کرده بود. واحد خدمات شامل سرویس‌های آنلاینی نظیر اپل موزیک و اپل تی‌وی پلاس و درآمد اپ استور و قراردادهای تجاری با گوگل بر سر موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض سافاری می‌شود.

اپل در روزهای اخیر هزینه‌ی استفاده از اپل موزیک و اپل تی‌وی پلاس را افزایش داده است، اما افزایش درآمد ناشی از این تصمیم در فصل آینده قابل مشاهده خواهد بود. تیم کوک می‌گوید سرویس اپل تی‌وی‌ پلاس اکنون فیلم‌ها و سریال‌های بیشتری دارد، به همین دلیل شرکت کوپرتینویی احساس کرده است که هزینه‌ی استفاده از سرویس تی‌وی پلاس باید افزایش یابد. سهام‌داران به‌طور کلی دیدگاه مثبتی به واحد خدمات اپل دارند، چون سوددهی این واحد تجاری بیشتر از واحدهای سخت‌افزاری است.
اپل می‌گوید فروش مک در فصل اخیر بیش از ۲۵ درصد رشد کرده و به ۱۱٫۵۱ میلیارد دلار رسیده است، آن هم در شرایطی که تقریباً تمامی تحلیلگران و شرکت‌های ناظر بر بازار می‌گویند در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی فروش کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ‌ها کاهش یافته.
در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۲ اپل فروش آیپد کاهش یافت. این شرکت به‌تازگی مدل‌های جدید آیپد را دردسترس قرار داده است و به همین دلیل انتظار داریم در فصل آینده شاهد رشد درآمد آیپد باشیم.
ارزش سهام اپل در واکنش به انتشار گزارش مالی حدودا یک درصد افت کرد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster