دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
دانشمندان می‌گویند در یخچالی در فلات تپت 38 ویروس 15 هزار ساله پیدا کرده‌اند که 28 تای آن‌ها قبلا دیده نشده بودند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
گرمایش جهانی مشکلات زیادی را برای جهان به وجود آورده، اما یکی از تهدیدهای پنهان آن می‌تواند ذوب شدن یخ‌ها و بیرون آمدن موجودات خطرناک باستانی باشد. شاید این جمله برایتان شبیه داستان فیلم‌های ترسناک به نظر برسد، اما محققان دریافته‌اند که یخچالی در فلات تبت دارای چند ده ویروس 15 هزار ساله است.
گروهی از محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به رهبری «ژی-پینگ ژونگ» با استفاده از تکنیک‌های متاژنومیک و روش‌های نوین استریل نگه داشتن نمونه یخ‌ها، توانسته‌اند اطلاعات مهمی را درباره محتویات این خاک‌های منجمد به دست بیاورند. آن‌ها می‌گویند یخچال گولیا در فلات تبت تعدادی زیادی ویروس یکتای 15 هزار ساله دارد.
ژونگ می‌گوید: «این یخچال‌ها به مرور زمان به وجود آمده‌اند، و همراه با غبار و گاز، تعداد خیلی خیلی زیادی ویروس هم در آن‌ها قرار گرفته است.» محققان می‌گویند در این یخ‌ها 33 ویروس پیدا کرده‌اند که 28 تای آن‌ها تاکنون هرگز دیده نشده بودند.
دانشمندان می‌گویند بررسی دنباله‌های ژنتیکی این ویروس‌ها با ویروس‌های شناخته‌شده نشان می‌دهد که رایج‌ترین ویروس در این نمونه‌ها باکتریوفاژها بوده‌اند که باکتری متیلوباکتریوم را آلوده می‌کنند؛ این باکتری برای چرخه متان در یخ اهمیت دارد.
اگرچه از زمان همه‌گیری ویروس کرونا موضوع ویروس‌های باستانی نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده، اما بزرگ‌ترین خطر احتمالا به مواد دیگری مثل متان و کربن برمی‌گردد که در اثر ذوب شدن یخ‌ها آزاد می‌شود. البته همین ذوب شدن می‌تواند به کسب اطلاعات بیشتر درباره زیست‌بوم‌های قدیمی کمک کند.
«لانی تامپسون»، دانشمند زمین‌شناس می‌گوید: «ما درباره ویروس‌ها و میکروب‌های این محیط‌های سخت و سایر محتویات آن‌ها اطلاعات خیلی کمی داریم.» محققان حالا به دنبال پاسخ سوالاتی مثل این هستند که باکتری‌ها و ویروس‌ها چطور به تغییرات اقلیمی واکنش نشان می‌دهند، و زمانی که از عصر یخبندان به یک برهه زمانی گرم می‌رویم، چه اتفاقاتی برای محیط‌زیست می‌افتد؟ نتیجه مطالعات حاضر در مجله Microbiome منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster