دانشمندان برای خواندن افکار فرد بدون نیاز به کاشت الکترود مغزی روس جدیدی را ابداع کرده اند. آنها تنها با اسکن غیرتهاجمی و با کمک الگوریتم جدید می توانند تمامی فعالیتهای مغزی فرد مانند آهنگی که گوش داده، تصاویر دیده شده و تفکرات درون ذهن را تشخیص دهند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی […]
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
دانشمندان برای خواندن افکار فرد بدون نیاز به کاشت الکترود مغزی روس جدیدی را ابداع کرده اند. آنها تنها با اسکن غیرتهاجمی و با کمک الگوریتم جدید می توانند تمامی فعالیتهای مغزی فرد مانند آهنگی که گوش داده، تصاویر دیده شده و تفکرات درون ذهن را تشخیص دهند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان تکنیک جدیدی برای رصد افکار ایجاد کردند. پیش از این از کاشت الکترود در مغز برای دریافت این داده ها استفاده میشد. اما در روش جدید دیگر نیاز به کاشت الکترود نیست و تنها با اسکن غیرتهاجمی بهمراه تکنیک جدید و حتی بدون تماس فیزیکی با سر این کار انجام میشود.
در این روش از تصویربرداری موسوم به fMRI استفاده می کنند. با این تصویربرداری جریان خون حامل اکسیژن در مغز ردیابی شده و از آنجایی که سلولهای دارای فعالیت به اکسیژن بیشتری نیاز دارند، می توان فعالیت مغز را بطور غیرمستقیم مورد سنجش قرار داد.
البته سرعت سیگنال های منتشر شده در مغز بسیار بیشتر از سرعت جریان خون است و بدین ترتیب نمی توان فعالیت مغز را در زمان واقعی ثبت کرد. اما همین داده نیز می تواند برای رمز گشایی افکار مفید باشد.
الکساندر هوت، از محققان این پژوهش و عصب شناس دانشگاه در این مورد می گوید: خواندن افکار به این روش جدید در ۲۰ سال پیش حتی در تصور معروفترین عصب شناسان نیز وجود نداشت و اگر چنین سوالی از آنها میشد احتمالا به آن می خندیدند. اما امروز می توان به چنین دستاوردی رسید.
این مطالعه بصورت آزمایش روی یک زن و دو مرد ۲۰ تا ۳۰ ساله انجام شد. آنها در ابتدا به مدت ۱۶ ساعت به یک پادکست گوش دادند. سپس از مغز آنها اسکن به عمل آمد و در ادامه از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شد. این الگوریتم ها توانستند با کمک امواج مغزی اسکن شده تشخیص دهند هر فرد چه محتوایی گوش داده است.
البته این الگوریتم می تواند در تشخیص این امواج دچار اشتباه شود. اما این دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده به نتایج دقیق تر دست پیدا کنند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster