دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان در پژوهشی متوجه شده‌اند که گربه‌ها نه تنها می‌توانند صدای صاحب خود را تشخیص دهند بلکه لحن آن را شناسایی می‌کنند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
مطالعه‌ای تازه نشان می‌دهد که گربه‌ها نه تنها می‌توانند صدای صاحب خود را از صدای افراد غریبه تشخیص دهند، بلکه می‌توانند بفهمند صاحبشان چه زمانی به‌طور مستقیم در حال صحبت کردن با خود آن‌هاست.
«شارلوت دوموزون» و تیمش از دانشگاه نانتر پاریس چندی پیش در یک مطالعه دریافتند که صاحبان گربه‌ها در هنگام حرف زدن با حیوانات خود به نحو خاصی تن صدایشان را تغییر می‌دهند. حالا در تحقیق جدیدی مشخص شده که گربه‌ها هم می‌توانند تشخیص دهند که صاحبشان چه کسی است و چه زمانی دارد نه با دیگران، بلکه با خود آن‌ها حرف می‌زند.
محققان در این پژوهش 16 گربه را گرد آوردند و برای آن‌ها سه سناریو درست کردند. در همه این سناریوها گربه‌ها به صدای از پیش ضبط‌ شده صاحب خود یا یک زن غریبه گوش می‌دادند. به منظور ایجاد یک معیار مبنایی برای واکنش گربه‌ها، محققان سه بار یک صدای تکراری و بعد در دفعه چهارم یک صدای متفاوت را برای آن‌ها پخش کردند. سپس دوباره در دفعه پنجم به سراغ صدای اول می‌رفتند.
اگر رفتار گربه در واکنش به صدای چهارم و پنجم تغییر می‌کرد، یعنی گربه می‌توانست صداها را از یکدیگر تشخیص دهد. در سناریوی اول، گربه‌ها به صدای غریبه‌ای گوش دادند که اسمشان را می‌گفت. سپس نوبت صاحب خودشان می‌شد و بعد دوباره به صدای غریبه برمی‌گشتند. از میان این 16 گربه، 10 تای آن‌ها واکنش مشهودی نسبت به صدای صاحب خود داشتند. ولی وقتی صدای غریبه را می‌شنیدند، واکنشی نشان نمی‌دادند.
در سناریوی دوم، ابتدا صدای صاحب گربه‌ها پخش می‌شد که با افراد دیگر حرف می‌زدند، سپس نوبت صدای صاحبشان می‌رسید که مستقیم با خود گربه‌ها حرف می‌زد و در پایان یک صدای غریبه با آن‌ها حرف می‌زد. محققان می‌گویند وقتی صاحبان هر گربه با حیوانات خود حرف زدند، رفتار 10 مورد آن‌ها تغییر کرد. این رفتار در مواجهه با صدای غریبه، حتی در حالتی که با «لحن گربه‌ای» حرف می‌زد، تغییری در پی نداشت.
نتیجه‌گیری از یافته‌های مطالعاتی روی حیوانات همواره کار سختی است. این پژوهش هم به خاطر نمونه آماری محدود خود شرایط را سخت‌تر کرده است. با این حال، دوموزون می‌گوید طراحی آزمایش آن‌ها که قبلا روی نوزادان و دیگر حیوانات هم استفاده شده، اجازه نتیجه‌گیری در این زمینه را می‌دهد. یافته‌های این مطالعه در مجله Animal Cognition منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster