یکی از شرکای تجاری TSMC می‌گوید طراحی تراشه‌ی مبتنی‌بر N3E را وارد مراحل پایانی کرده است. N3E دومین لیتوگرافی کلاس سه نانومتری TSMC محسوب می‌شود.
شرکت Alphawave می‌گوید مرحله‌ی Tape-Out یکی از اولین تراشه‌های مبتنی‌بر لیتوگرافی N3E شرکت TSMC را به پایان رسانده است. Tape-Out آخرین مرحله از فرایند طراحی تراشه قبل ‌از ورود به خط تولید است. N3E دومین نسل از لیتوگرافی کلاس سه نانومتری TSMC محسوب می‌شود.
براساس گزارش تامز هاردور، تراشه‌ی سه نانومتری موردبحث در کارخانه‌های TSMC ساخته شده و با موفقیت از تمامی آزمون‌های لازم سربلند بیرون آمده است. TSMC که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قراردادی تراشه در دنیا و یکی از اصلی‌ترین بازیگران این صنعت محسوب می‌شود، به‌زودی تراشه‌ی سه نانومتری جدید را در رویداد OIP به نمایش خواهد گذاشت.

مقایسه‌ی لیتوگرافی‌های TSMC

N4 دربرابر N5

N4P دربرابر N5

N4P دربرابر N4

N4X دربرابر N5

N4X دربرابر N4P

N3 دربرابر N5

N3E دربرابر N5

مصرف انرژی

کمتر

۲۲ درصد کمتر

؟

؟

۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر

۳۴ درصد کمتر

بهبود عملکرد

بیشتر

۱۱ درصد بیشتر

۶ درصد بیشتر

۱۵ درصد یا بیشتر

۴ درصد یا بیشتر

۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر

۱۸ درصد بیشتر

ناحیه‌ی منطقی

۰٫۹۴ برابر بیشتر

۰٫۹۴ برابر بیشتر

؟

؟

۰٫۵۸ برابر بیشتر

۰٫۶۲۵ برابر بیشتر

فضای اشغال شده

۶ درصد کمتر

۶ درصد کمتر

؟

؟

۴۲ درصد کمتر

۳۷٫۵ درصد کمتر

تراکم ترانزیستورهای منطقی

۱٫۰۶ برابر بیشتر

۱٫۰۶ برابر بیشتر

؟

؟

۱٫۷ برابر بیشتر

۱٫۶ برابر بیشتر

زمان آغاز تولید انبوه

۲۰۲۲

۲۰۲۳

نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲

۲۰۲۳

۲۰۲۳

نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲

فصل دوم یا فصل سوم ۲۰۲۳

تراشه‌ی سه نانومتری مبتنی‌بر لیتوگرافی N3E که Alphawave IP ZeusCORE100 نام دارد از چندین استاندارد نظیر اترنت ۸۰۰ گیگابیتی و OIF 112G-CEI و PCIe 6.0 و CXL3.0 که در سال‌های آینده محبوب‌تر خواهند شد استفاده می‌کند. تراشه‌ی موردبحث برای سرور تولید شده است.
مدیرعامل Alphawave می‌گوید شرکتش مفتخر است که در بین اولین مشتریان لیتوگرافی سه نانومتری جدید TSMC حضور دارد: «همکاری ما به توسعه‌ی فناوری‌های نوآورانه و سیستم‌های ارتباطی پرسرعت برای استفاده در پیشرفته‌ترین دیتاسنترها می‌انجامد.»
نقشه راه لیتوگرافی های TSMC / تی اس ام سی تا سال ۲۰۲۵

TSMC گفته است که در عرض دو تا سه سال آینده پنج لیتوگرافی کلاس سه نانومتری وارد خط تولید می‌کند. نسل اول این لیتوگرافی یعنی N3 توسط شماری از اصلی‌ترین مشتریان TSMC نظیر اپل استفاده خواهد شد. در نسل دوم لیتوگرافی سه نانومتری زمان تولید تراشه کم می‌شود، مصرف انرژی پایین می‌آید و ضمن بالا رفتن بازدهی تولید ویفر، تراشه‌ها قدرت پردازشی بیشتری ارائه خواهند داد.
پس از شروع تولید انبوه تراشه‌های مبتنی‌بر N3E در سال آینده‌ی میلادی، نوبت به لیتوگرافی‌های N3P و N3S و N3X خواهد رسید. N3P متمرکز بر قدرت پردازشی است، N3S برای تراشه‌هایی که نیازمند تراکم بالای ترانزیستور هستند استفاده می‌شود و در نهایت N3X مخصوص ریزپردازنده‌ها خواهد بود.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط digitalwebmaster