تصویر اخیر جیمز وب یک توده متراکم اسرار آمیز را نشان می دهد که به گفته دانشمندان احتمالا گره ای از کهکشان است که دو هاله ماده تاریک اطراف آن قرار گرفته است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، احتمال دارد جیمز وب توانسته دو هاله از ماده تاریک را در منطقه ای […]
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
تصویر اخیر جیمز وب یک توده متراکم اسرار آمیز را نشان می دهد که به گفته دانشمندان احتمالا گره ای از کهکشان است که دو هاله ماده تاریک اطراف آن قرار گرفته است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، احتمال دارد جیمز وب توانسته دو هاله از ماده تاریک را در منطقه ای شامل گره ای از کهکشان ها ثبت کند. این گره از کهکشان ها دارای یک هسته فعال هستند که به دلیل شکل گیری بسیار درخشان است. این هسته عمری معادل ۱۱.۵ میلیارد سال دارد.
در تصویر جیمز وب سه کهکشان وجود دارد که به سرعت در حال گردش به دور یکدیگر هستند. این فرائند تنها در حالتی اتفاق می افتاد که حرم سنگینی نیز وجود داشته باشد. به گفته ستاره شناسان این حرم سنگین دو هاله از ماده تاریک است که در حال ادغام هستند. با وجودی که ماده تاریک هنوز بطور مستقیم شناسایی نشده است، اما مطالعه محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان نشان می دهد در حال حاضر جیمز وب هسته مرکزی متراکم یک ماده تاریک را بررسی می کند. این اکتشاف نیز تنها توسط وب و توانایی های آن ممکن میشود.
به گفته محققان این منطقه دارای گره کهکشانی یعنی متراکم ترین منطقه مربوط به شکل گیری کهکشان هاست. بطوری که در این منطقه دو هاله عظیم در حال ادغام ماده تاریک وجود دارد. تصاویر اراسلب جیمز وب دومین داده این تلسکوپ در یک روز محسوب میشود. این تلسکوپ پیش از این تصاویری از ستون های آفرینش ثبت کرده بود که همان گاز و غبار بین ستاره ای محسوب میشود.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster