دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان می‌گویند یک انفجار پرتو گاما قدرتمندترین نور لحظه‌ای مشاهده‌شده در جهان را به وجود آورده و نزدیک‌ترین نمونه به زمین بوده است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
اخترشناسان موفق به کشف چیزی شده‌اند که احتمالا قدرتمندترین نور لحظه‌ای مشاهده‌ شده در تاریخ است. این نور که با نام انفجار پرتو گاما شناخته می‌شود، تحت عنوان پرانرژی‌ترین نوع از انفجارهای الکترومغناطیسی در جهان معرفی شده است.
نور لحظه‌ای جدیدی که هفته گذشته توسط اخترشناسان مشاهده شده، 18 تراالکترون‌ولت انرژی داشته و ظاهرا در نوع خود قدرتمندترین بوده است. البته دانشمندان هنوز در حال تحلیل اندازه‌گیری‌های خود هستند، اما اگر این عدد تایید شود، برای اولین بار یک انفجار پرتو گاما با انرژی بیش از 10 تراالکترون‌ولت را دیده‌ایم.
قدرت این نور لحظه‌ای در ابتدا دانشمندان را سردرگم کرد. آن‌ها تصور می‌کردند که این پرتو توسط یک منبع نسبتاً بسته تولید شده است. به‌علاوه، در ابتدا تصور می‌شد که این انرژی به‌صورت پرتو ایکس منتشر شده. اما بررسی‌های بیشتر نشان داد که این سیگنال از نوع پرتو گاما بوده و از منبعی به فاصله 2.4 میلیارد سال نوری مشاهده شده است. اگرچه این فاصله نزدیک محسوب نمی‌شود، اما همچنان نزدیک‌ترین انفجار پرتو گاماست که تاکنون دیده‌ایم.
چنین انفجارهایی در صورت قرار گرفتن در فاصله چند هزار سال نوری زمین، می‌توانند برای سیاره خاکی ما خطرآفرین باشند. محققان باور دارند که یکی از وقایع انقراضی در تاریخ زمین مربوط به همین انفجارها در حدود 450 میلیون سال پیش بوده و حیات را از میان برده است.
«جما اندرسون»، اخترشناس دانشگاه کورتین استرالیا می‌گوید: «این اتفاق بدون شک بسیار هیجان‌انگیز بوده است! این رویداد با وجود فاصله نزدیک خود خیلی پرانرژی بوده، یعنی سیگنال‌های رادیویی، نوری، پرتو ایکس و پرتو گامای آن بسیار روشن و در نتیجه به راحتی قابل مشاهده بوده است. به همین خاطر می‌توانیم این انفجار پرتو گاما را با تلسکوپ‌های کوچک و بزرگ در دنیا مطالعه کنیم و اطلاعات جامعی را درباره آن به دست آوریم.»
برخی از این انفجارها احتمالا از برخورد دو ستاره نوترونی به وجود می‌آیند، اما برخی دیگر به احتمال زیاد حاصل از فرانواخترها یا انفجارهای ستاره‌ای با توانی 100 برابر ابرنواخترها هستند. نتایج مطالعات فعلی دانشمندان در مجله Astronomer’s Telegram منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster