محققان نوعی حسگر خوراکی تولید کردند که می تواند بدون هیچ باتری یا منبع تغذیه دیگری کیفیت غذاهای منجمد را نشان دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، حسگر جدید کیفیت غذاهای منجمد را از نظر ذوب شده و دوباره منجمد شده به کاربر اطلاع دهد. این حسگر با تغییر رنگ خود می […]
محققان نوعی حسگر خوراکی تولید کردند که می تواند بدون هیچ باتری یا منبع تغذیه دیگری کیفیت غذاهای منجمد را نشان دهد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، حسگر جدید کیفیت غذاهای منجمد را از نظر ذوب شده و دوباره منجمد شده به کاربر اطلاع دهد. این حسگر با تغییر رنگ خود می تواند در این مورد هشدار دهد.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
منجمد بودن مواد غذایی نشان دهنده تازه بودن آن نیست. زیرا ممکن است در مرحله ذوب شده و دوباره منجمد شده باشد. به همین دلیل استفاده از حسگر جدید خودکار می تواند با تغییر رنگ خود در این مورد به مصرف کننده هشدار دهد. تیمی از محققان موسسه فناوری ایتالیا این دستگاه نظارتی را توسعه دادند.
در این دستگاه دو الکترود بهمراه یک آند منیزیم و کاتد طلا است که بوسیله یک محلول الکترولیت منجمد جدا شده اند. در صورتی که محلول الکترولیت بصورت یخ زده باقی بماند نشان دهنده منجمد بودن ماده غذایی است. بون اینکه مجددا ذوب شده باشد. در صورت ذوب شدن نیز باعث تولید جریان الکتریکی در حسگر میشود که پس از آن محلول به رنگ بنفش مایل به قرمز درمی‌آید حتی به رنگ آبی نیز تغییر رنگ خواهد داد. محققان برای ساخت این حسگر از موم زنبور عسل استفاده کردند. بنابراین در صورت توسعه بیشتر ممکن است این حسگر بصورت یک ماده خوراکی قابل استفاده روی مواد غذایی باشد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster