دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان چینی به تکنیک جدیدی دست پیدا کرده‌اند که اجازه می‌دهد نگهداری و تعمیر سلاح‌های هایپرسونیک در ناوها آسان‌تر شود.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
ناوهای هواپیمابر چین حالا ظاهرا برای اولین بار در دنیا می‌توانند به لطف دستاوردهای لجستیک و فنی که تعمیر و نگهداری از سلاح‌های هایپرسونیک را آسان‌تر کرده، از این تجهیزات نظامی استفاده کنند.
به گزارش SCMP، سلاح‌های هایپرسونیک طوری طراحی شده‌اند که از روی هواپیماها شلیک شوند. اما بر اساس مقاله‌ای که در مجله Aero Weaponry منتشر شده، سلاح‌های مافوق صوت چین مشابه موشک کینژال روسیه می‌توانند به حداکثر سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت برسند. این سرعت قادر است دامنه مبارزات ناوهای هواپیمابر را به بیش از 2500 کیلومتر برساند و چنان حملات سریعی را رقم بزند که اکثر سامانه‌های دفاع هوایی امکان ایستادگی در برابر آن را نداشته باشند.
نگهداری و تعمیر سلاح‌های هایپرسونیک به ویژه در دریا سخت‌تر از موشک‌های معمولی است. به همین خاطر، تاکنون هیچ گزارشی از پیاده‌سازی این فناوری روی ناوهای هواپیمابر شنیده نشده است. ولی تکنیک نوآورانه دانشمندان چینی به منظور تعمیر این تجهیزات توانسته آزمایش‌های میدانی سخت ارتش را پشت سر بگذارد و از پس چالش‌ها برآید.
دمای سطحی سلاح‌های هایپرسونیک معمولا در هنگام عبور از فضای اتمسفر می‌تواند به چند هزار درجه برسد. هرچند مواد بخشی از قسمت‌های مهم این تجهیزات در برابر حرارت مقاوم‌ هستند و اجازه عبور سیگنال‌های ارتباطی را می‌دهند ولی پوشش پیشرفته موشک‌ها همچنان در برابر حمل و نقل، نگهداری و نصب روی هواپیماها آسیب‌پذیرند.
محققان چینی می‌گویند زمانی که قطعه‌ای خراب می‌شود و در معرض رطوبت اقیانوس به همراه نمک و کپک قرار می‌گیرد، مشکلاتی این پوشش مقاوم در برابر گرما را تهدید می‌کنند. قبلا برای حل این مشکلات نیاز به آزمایشگاه‌های زمینی پیشرفته و تجهیزات حرفه‌ای بود. اما حالا چینی‌ها تکنیکی را ابداع کرده‌اند که در آن فقط یک نفر باید قطعات خراب را از تجهیزات جدا و قطعات جدید را نصب کند و بعد شکاف‌ها را بپوشاند و سطح موشک را صیقل دهد.
این تکنیک که حتی در شرایط نامطلوب هم آزمایش شده، میانگین زمان سرویس‌دهی را به یک دهم روش مرسوم رسانده است. محققان می‌گویند این روش می‌تواند باعث بهبود طول عمر سلاح‌های هایپرسونیک هم شود.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster