دیسک کمر یک عارضه شایع ستون فقرات است که می‌تواند منجر به کمردرد یا پا درد شود. فتق دیسک یا جا‌به‌جا شدن دیسک، می‌تواند اعصاب نخاعی ستون فقرات را تحت فشار قرار دهد. به وضعیتی که در آن فتق دیسک، موجب فشرده شدن اعصاب نخاعی می‌شود؛ رادیکولوپاتی می‌گویند.
علائم فتق دیسک معمولا بی‌دلیل شروع می‌شوند. البته ممکن است این علائم در صورت بلند کردن وسایل سنگین، چرخش ناگهانی کمر و انجام حرکاتی که فشار بیشتری به دیسک وارد می‌کنند هم ایجاد شوند.
فتق دیسک کمر  یک عارضه شایع است و معمولا افراد ۳۵ تا ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین علت پزشکان به افرادی که در آستانه 35 سالگی هستند، راه‌های پیشگیری از دیسک کمر را متذکر می‌شوند تا بعدها به این عارضه دچار نشوند.
درد ناشی از فتق دیسک کمر به طور ناگهانی ایجاد می‌شود؛ اما فتق دیسک معمولا در اثر یک روند تدریجی ایجاد می‌شود. دیسک‌های ستون فقرات در کودکان دارای محتوای مایع بیشتری هستند؛ این مایع انعطاف‌پذیری دیسک‌ها را حفظ کرده و موجب می‌شود که دیسک‌ها مانند بالشتک‌هایی در بین مهره‌ها قرار بگیرند. با گذشت زمان، و در اثر افزایش سن، به مرور مایع درون دیسک‌ها کاهش می‌یابد و دیسک خشک می‌شود. این امر باعث می‌شود که لایه خارجی دیسک شکننده‌تر شود و مقاومت خود را در برابر حرکات نسبتا سبک‌تر، مانند برداشتن کیسه مواد غذایی، چرخش کمر یا سوار ماشین شدن، از دست بدهد و دچار ترک خوردگی یا پارگی شود.
از دلایل کمتر متداول فتق دیسک کمر، می‌توان به آسیب‌های تروماتیک مانند سقوط از ارتفاع یا تصادف رانندگی اشاره کرد. این نوع آسیب‌ها فشار زیادی بر دیسک کمر وارد می‌کنند و ممکن است باعث فتق دیسک شوند.
عواملی که ممکن است خطر ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش دهند عبارتند از:
عوامل فوق در افزایش خطر ابتلا به فتق دیسک نقش دارند؛ اما با این وجود افرادی در هر سن و شرایطی ممکن است به فتق دیسک دچار شوند. همچنین ممکن است فرد بدون هیچ دلیل خاصی به فتق دیسک دچار شود.
ابتلا به فتق دیسک کمر به این معنا نیست که شما باید حتما تحت عمل جراحی قرار بگیرید. در اکثر موارد برای درمان فتق دیسک کمر نیازی به جراحی نیست. روش درمان فتق دیسک بستگی به علائم آن دارد. همچنین به روند بهبودی یا وخامت علائم هم بستگی دارد. اگر علائم به مرور بدتر می‌شوند شما باید به یک متخصص دیسک کمر مراجعه کنید. در این صورت ممکن است به جراحی نیاز باشد. اگر علائم با مرور زمان بهتر شدند؛ به شما توصیه می شود که صبر کنید تا مشخص شود که علائم خود به خود از بین می‌روند یا خیر.  در بسیاری از افرادی که به فتق دیسک دچار دچار شده‌اند؛ علائم طی چند هفته تا چند ماه، خود به خود از بین می‌روند.
اگر درد شما شدید باشد، ممکن است نیاز باشد که چند روزی را از کار خود مرخصی گرفته، فعالیت‌های خود را کم کرده و استراحت کنید. بعد از چند روز شما می‌توانید به فعالیت عادی خود بازگردید. فعالیت خود را با یک پیاده روی ملایم شروع کنید و بعد به مرور مسیر پیاده روی را افزایش دهید.
بسته به شدت درد، شما می‌توانید از روش‌ها و دارو‌های مختلفی برای کنترل درد استفاده کنید. مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، تیلنول و برخی از داروهای ضد التهابی جدیدتر ممکن است به کاهش درد شما کمک کنند. شما باید طبق دستور دارو‌ها را مصرف کرده و از مصرف بیش از حد دارو خودداری کنید. اگر این نوع دارو‌ها درد شما را تسکین نداد، پزشک مسکن‌ها قوی‌تر مثل آرامبخش‌ها را برای شما تجویز می‌کند. دارو‌های آرامبخش بسیار قوی هستند اما اعتیاد آورند. دارو‌های مسکن غیر مخدر، اعتیادآور نیستند اما اثربخشی کمتری دارند. اکثر پزشکان تمایل ندارند که برای بیش از چند روز تا چند هفته، آرامبخش تجویز کنند.
ESIمعمولاً برای دردهای شدیدتر ناشی از فتق دیسک تجویز می‌شود. این روش معمولا پیشنهاد نمی‌شود؛ مگر اینکه گزینه بعدی برای کاهش درد جراحی باشد. تزریق ESI فقط در نیمی از موارد استفاده شده، در کاهش درد موثر واقع می شود.
فیزیوتراپی می‌تواند با کاهش فشار وارده به ستون فقرات، علائم فتق دیسک را کاهش دهد. همچنین می‌تواند قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات نگه‌دارنده ستون فقرات را افزایش دهد. اگر فتق دیسک با سیاتیک همراه باشد؛ فیزیوتراپیست با همکاری یک متخصص سیاتیک بهترین روش درمان را برای شما تشخیص می‌دهند.
فتق دیسک در ۹ نفر از ۱۰ نفر، با مرور زمان و بدون نیاز به جراحی خود به خود برطرف می‌شود. اگر سایر روش‌ها درمانی علائم شما را تسکین ندهند؛ ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. تکنیک‌های جراحی متعددی برای کاهش فشار بر روی نخاع و اعصاب وجود دارند، از جمله:
منبع: /https://www.drnouri.ir
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster