هرچند که انویدیا به‌تازگی از کارت‌‌های RTX 4090 و دو نسخه‌ی مختلف RTX 4080 رونمایی کرده است اما گفته می‌شود که این شرکت نسخه‌ی تایتان کارت RTX 4090 را نیز در دست ساخت دارد. حالا امروز کانال یوتیوب Moore’s Law Is Dead به اطلاعاتی در خصوص کارت جدیدی از سری تایتان با نام RTX تایتان ایدا (Titan Ada) دست پیدا کرده است.
بر اساس گزارش MLID، کارت گرافیک RTX تایتان ایدا احتمالاً همان RTX 4090 Ti است اما با این وجود، منابع داخلی ادعا می‌کنند که این دو کارت کاملاً متفاوتند. ظاهراً این کارت دارای توان مصرفی 600 تا 700 وات بوده و از نسخه‌ی کامل تراشه‌ی گرافیکی AD102، چهار اسلات و دو کانکتور 16 پین بهره می‌برد.
گفته می‌شود که سایز این کارت به‌قدری بزرگ است که تیم توسعه‌دهنده مجبور بوده تا به جای نصب آن روی مادربرد، مادربرد را روی آن سوار کند. با این وجود، مشکل توان مصرفی بسیار بالای این کارت منجر به ذوب‌شدن منبع تغذیه‌ و حتی خود کارت شده و از این رو انویدیا در حال حاضر ساخت آن را لغو کرده است.
به‌گزارش MILD، کارت تایتان بعدی شرکت انویدیا از حافظه‌ی GDDR7 استفاده خواهد کرد که امکان استفاده از هسته‌های کودای بیشتر بدون تغییر توان مصرفی را فراهم می‌کند. با این وجود، به‌نظر می‌رسد که عرضه‌ی کارت یادشده به کارت‌های RDNA3 شرکت ای ام دی بستگی دارد و انویدیا تنها در صورتی این کارت را در دسترس قرار می‌دهد که ای ام دی ابتدا رقیبی را برای RTX 4090 روانه‌ی بازار کند.
منبع: NotebookCheck
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2022 TechFars All Rights Reserved

source

توسط digitalwebmaster